Quantcast
Channel: Kurs biżuterii – Pasart Blog
Viewing all 422 articles
Browse latest View live

Jak zrobić naszyjnik z masy perłowej? Kurs tworzenia biżuterii

$
0
0
jak zrobić naszyjnik z masy perłowej

Razem z Agnieszką Wajzer-Nowak zapraszamy na video kurs tworzenia biżuterii, w którym pokażemy Wam jak zrobić naszyjnik z masy perłowej o nieregularnym kształcie. Projekt daje wiele możliwości modyfikacji – do centralnej części naszyjnika wykorzystać możecie dowolne koraliki czy kamienie, uzyskując tym samym zupełnie odmienny efekt. Do dzieła :)!

 

 

Materiały potrzebne do wykonania naszyjnika:

Przekładki jubilerskie – talerzyki 1x8x8 mm i kółka 2x10mm, które będą pełnić funkcje łączników

Kamienie naturalne – w żółtym naszyjniku Agnieszka użyła masy perłowej o nieregularnym kształcie, a w drugim hematytów rondelle 3x8x8mm. Pamiętaj, że w  centralnym elemencie naszyjnika możesz umieścić dowolne kamienie naturalne bądź koraliki :)

Kółka montażowe – 10 i 6mm

Stopery – zaciski ok 1mm

Karabińczyk – wielkości ok 16mm

Łańcuszek – ankier ze stali nierdzewnej 3x4mm

Zawieszki – niewielka zawieszka stanowi ozdobę naszyjnika i dodatkowo ułatwia jego zapinanie

Karabińczyk – ok 16mm

Linka jubilerska – 0.38mm, linkę możesz zastąpić żyłką jubilerską

Narzędzia jubilerskie – szczypce są niezbędne do odginania kółeczek montażowych

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania naszyjnika znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy tworzenia biżuterii służą głównie inspiracji i nauce techniki. Do stworzenia swojego naszyjnika wykorzystać możesz zupełnie inne kamienie czy koraliki, tym samym uzyskując zupełnie inny efekt. Nie bój się eksperymentów, bo to jedna z fajniejszych rzeczy w handmade :).

 

jak zrobić naszyjnik z hematytów

 

jak zrobić naszyjnik z masy perłowej

 

Jak Wam się podoba projekt Wajzerki? Czekamy na Wasze komentarze!

Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.

Artykuł Jak zrobić naszyjnik z masy perłowej? Kurs tworzenia biżuterii pochodzi z serwisu Pasart Blog.


Jak zrobić naszyjnik z filigranową zawieszką? Kurs na naszyjnik w stylu boho

$
0
0
Jak zrobić naszyjnik z filigranową zawieszką? Kurs na naszyjnik w stylu boho

Za oknem coraz bardziej wiosennie, a my w pasarcie już myślami jesteśmy przy lecie ;). Dlatego przygotowałam dla Was dzisiaj kurs wideo, w którym pokażę krok po kroku jak zrobić naszyjnik z filigranową zawieszką. Długi naszyjnik w stylu boho z zawieszką ze stali nierdzewnej będzie idealny na letnie dni. Zapraszam!

Jak zrobić naszyjnik z filigranową zawieszką? Kurs na naszyjnik w stylu boho

 

Materiały:

  • Filigranowa zawieszka – owal ze stali nierdzewnej, rozmiar 49×29 mm.
  • Koraliki TOHO 8/0 w kolorach:  Opaque-Frosted Lt Beige;  Hybrid Natural Picasso; Opaque-Frosted Cornflower; Silver-Lined Smoky Topaz; Opaque-Frosted Blue Turquoise; Ceylon Seafoam Transparent-Frosted Ruby; Opaque-Frosted Pine Green; Opaque-Pastel-Frosted Shrimp.
  • Łańcuszek Ankier ze stali nierdzwnej – rozmiar 3×2,5 mm.
  • Szpilki z oczkiem, rozmiar minimum 40 mm.
  • Duże kółeczka montażowe – 12 lub 10 mm – dwie sztuki.
  • Kółeczka montażowe ze stali nierdzewnej, rozmiar 5 mm.
  • Karabińczyk ze stali nierdzewnej, rozmiar 14 lub 15 mm.
  • Przydadzą nam się też narzędzia jubilerskie i ewentualnie mata do koralików – nie jest niezbędna, ale niesamowicie ułatwi pracę ;)

Wszystkie materiały potrzebne do wykonania naszyjnika znajdziecie tutaj. Nie przejmujcie się,  jeśli zabraknie jakiegoś koloru koralików czy konkretnej zawieszki – eksperymentujcie ;).

Jak zrobić naszyjnik z filigranową zawieszką? Kurs na naszyjnik w stylu boho

Podobny naszyjnik możecie zrobić z dowolną inną zawieszką ;).

Jak zrobić naszyjnik z filigranową zawieszką? Kurs na naszyjnik w stylu boho

Dajcie znać jak się podoba i do zobaczenia w kolejnym kursie!

Mada Miotk. Studentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku lub instagramie.

Artykuł Jak zrobić naszyjnik z filigranową zawieszką? Kurs na naszyjnik w stylu boho pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs makramy siedmiorzędowej

$
0
0
Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

Kiedy na naszym Instagramie pojawiła się makramowa bransoletka w odcieniach szarości, zasypaliście nas pytaniami o to, jak taką zrobić. Nie daliśmy się długo prosić ;). Dlatego też przygotowaliśmy dla Was dzisiaj kurs, w którym krok po kroku pokażemy, jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy. Makrama siedmiorzędowa może być sporym wyzwaniem, ale my, handmadowcy przecież nie boimy się wyzwań! ;) Gwarantujemy, że efekt końcowy jest wart wysiłku.

Tego typu szeroką bransoletkę można wykończyć na wiele sposobów – wyplatając zapięcie na guzik lub z resztek sznurków zrobić warkoczyki do wiązania. Ja dzisiaj pokażę Wam, jak zakończyć bransoletkę makramową w taki sposób, żeby móc wkleić ją w płaskie zapięcie magnetyczne. Do działa!

Materiały:

  • Nylonowy sznurek do makramy 1mm  w kolorze czarnym
  • Kamienie naturalne – howlity 6mm w kolorze czerwonym – ok. 140 sztuk.
  • Zapięcie magnetyczne płaskie o otworze 30x3mm
  • Coś na czym będziemy pleść – to może być korkowa tablica z wbitymi szpilkami, gwóźdź wbity w biurko czy chociażby agrafka przypięta do łóżka, ja trochę niekonwencjonalnie zdecydowałam się na użycie kwadratowego kumihimo.
  • Kleje jubilerskie  – epoksydowy dwukładnikowy – np. Poxipol i ewentualnie klej szybkoschnący, np. UHU.

Wszystkie materiały potrzebne do wykonania takiej bransoletki znajdziecie tutaj. Pamiętajcie, że kurs ma na celu głównie naukę techniki i inspiracje – zamiast kamieni naturalnych możecie użyć na przykład koralików szklanych, a wybór kolorów jest całkowicie dowolny ;)

mat

1. Zaczynamy od odcięcia 8 kawałków sznurka o długości ok. 2m każdy. 7 z nich składamy na pół i zaczepiamy o gwóźdź, montujemy na macie lub – jak ja – na kwadratowym kumihimo. Ostatni sznurek montujemy pojedynczo, w taki sposób, żeby finalnie mieć 15 sznurków, w tym jeden dużo dłuższy niż reszta.

makrama 7 (1)

2. Najdłuższym sznurkiem zaczynamy robić supełki na wszystkich pozostałych nitkach. Będziemy stosować węzeł prawy, ten sam, którego używa się przy pleceniu bransoletek przyjaźni, które możecie sobie przypomnieć tutaj. Przechodzimy dookoła sznurka, na którym chcemy zrobić węzeł, w taki sposób jak na zdjęciu – dwukrotnie. makrama 7 (2)

3. Zaciskamy supełek.

makrama 7 (3)

4. Przechodzimy do kolejnych nitek aż do końca rzędu.
makrama 7 (5)

5. Teraz zawracamy, tworząc drugi rząd węzłami lewymi. makrama 7 (6)

6. Pod koniec rzędu znów zawracamy i kolejny, trzeci rząd wykonujemy znowu węzłami prawymi. 

makrama 7 (9)

7. Teraz zaczniemy nawlekać koraliki – na co drugą nitkę. Końcówki sznurka najlepiej sobie przypalić, żeby łatwiej przeszły przez dziurki. makrama 7 (10)

8. Nawlekamy na co drugą nitkę, zaczynając od drugiej od lewej. makrama 7 (11)

9. Ja nawlekłam na początek po 10 howlitów – później można dołożyć kolejne ;) Sznurki zaczepiamy sobie na dole o nacięcia w dysku, dzięki czemu koraliki nam się nie zsuną. Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

10. No to zaczynamy. Przyciągamy sobie pierwszego howlita bliżej supełkówJak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

11. Odczepiamy pierwszą nitkę i za jej pomocą wykonujemy węzeł zwrotny prawy za koralikiem (ponownie – opis węzłów znajdziecie tutaj). 
makrama 7 (15)

12. Pierwsza nitka po wykonaniu podwójnego supełka powinna znaleźć się znowu po lewej stronie. 
makrama 7 (17)

13. Trzecią nitką wykonamy z kolei węzeł zwrotny lewy. Owijamy się dwukrotnie wokół nitki z koralikiem w taki sposób, żeby na końcu sznurek ponownie znalazł się po prawej stronie koralika. 
Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

14. Supełek mocno zaciskamy. Następny rząd koralików omijamy, przyciągamy sobie bliżej jednego howlita z trzeciego rzędu (pomiędzy dwoma koralikami powinny być dwie nitki przerwy) makrama 7 (20)

15. W ten sam sposób co poprzednio wykonujemy supełek – najpierw wykonujemy węzeł zwrotny prawy lewą nitką. makrama 7 (21)

16. A potem węzeł zwrotny lewy prawą nitką. Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

17. W ten sposób mocujemy pierwsze cztery koraliki. makrama 7 (23)

18. Teraz przyciągamy bliżej koralik z drugiego rzędu i pilnujemy, żeby umiejscowił się tuż pod pierwszymi dwoma koralikami. Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

19. W drugim, środkowym rzędzie będziemy zabezpieczać koraliki podstawowym splotem makramowym (dokładne instrukcje jak go wykonać znajdziecie między innymi tutaj czy tutaj). Sznurek z lewej strony – ten sam, którym wiązaliśmy supełek w poprzednim rzędzie – przekładamy pod sznurkiem z koralikiem.makrama 7 (25)

20. Sznurek z prawej strony przekładamy pod lewym sznurkiem, nad środkowym i przeciągamy go przez powstałe oczko.Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

21. Zaciskamy supełek.

makrama 7 (27)

22. I wykonujemy to samo w drugą stronę – prawy sznurek przechodzi pod środkowym.Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

23. A lewy sznurek przekładamy pod prawym, nad środkowym i ponownie pod prawym.makrama 7 (29)

24. Zaciskamy mocno. Sznurek nylonowy jest dosyć śliski, dlatego supełki mogą się czasem rozluźniać, więc dobrze jest je zacisnąć jeszcze raz przed dopleceniem kolejnego koralika. Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

25. Przyciągamy bliżej kolejny koralik – tym razem z czwartego rzędu.makrama 7 (31)

26. Zaraz za nim wykonujemy jeden splot makramy.

makrama 7 (32)

27. I zaciskamy.

makrama 7 (33)

28. To samo powtarzamy z trzecim koralikiem środkowego rzędu.Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

29. Tak wyglądają pierwsze dwa rzędy.

makrama 7 (35)

30. Trzeci rząd znowu będzie składał się z czterech koralików. Przyciągamy pierwszy koralik bliżej plecionki.Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

31. Wiążemy węzeł zwrotny prawy lewym sznurkiem.

makrama 7 (37)

32. I węzeł zwrotny lewy prawym sznurkiem.makrama 7 (38)

33. Dodajemy kolejne koraliki w tym rzędzie w ten sam sposób.
Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

34. Musimy pilnować, żeby supełki były możliwie blisko siebie i nie rozplątywały się. Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

35. W kolejnym rzędzie znów dodajemy trzy koraliki. 


Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

36. Dalsze howlity będziemy dodawać według tego samego schematu, co możecie zobaczyć na gifie:

Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

37. Kiedy wpleciemy już wszystkie koraliki możemy zdjąć plecionkę z dysku i przełożyć na inną podstawkę lub pleść dalej na dysku, tylko bez zaczepiania dolnych nitek. Teraz nawlekamy kolejną “porcję” koralików – ich ilość będzie zależała od długości nadgarstka i tego, jak ściśle będziemy robić supełki, ja nawlekłam jeszcze po 10 koralików.

Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

38. . Moja bransoletka składa się z siedmiu rzędów po 20 koralików, ma więc ok. 16cm długości. 
Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

39. Jeśli długość bransoletki nam odpowiada, to jeden rząd wykonujemy bez koralików, związując ze sobą przeciwstawne sznurki – w ten sposób sznurki ułożą się bliżej siebie i łatwiej będzie zapleść je dalej.Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

40. Używając najdłuższej nitki wykonujemy trzy rzędy węzłów prawych i lewych, tak samo jak na początku pracy. Ilość rzędów najlepiej dopasować sobie, przykładając do zapięcia, którego chcemy użyć, lepiej jednak żeby było ich nieco za dużo i plecionka trochę wystawała z zapięcia, niż żeby rzędów miało być za mało – wtedy bransoletka może się niewystarczająco mocno wkleić.

Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

41. Mieszamy oba składniki kleju epoksydowego i za pomocą wykałaczki, szpilki lub dołączonej do kleju szpachelki nakładamy do końcówki.

Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

42. Supełki można posmarować odrobinką kleju szybkoschnącego, żeby mieć pewność że nam się nie rozplączą przed wklejeniem, ale nie jest to konieczne. Odcinamy sznurki kilka milimetrów od supełków. Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

43. Wklejamy plecionkę w końcówki. Najlepiej przed zabraniem się za wklejanie drugiej strony zostawić całość przynajmniej na godzinę, żeby klej zdążył wstępnie związać.

Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

44. Ostrożnie zdejmujemy drugą stronę plecionki z dysku i powtarzamy cały proces – podklejamy lekko końcówki klejem szybkoschnącym i odcinamy nadmiar sznurków.

Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

45. Wklejamy drugą połowę zapięcia i zostawiamy do wyschnięcia. Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

I gotowe ;)

Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

Tutaj użyłam jednego koloru koralików i kontrastowego sznurka, żeby tutorial był bardziej czytelny, ale możecie oczywiście pokombinować z różnymi gradientami i układami kolorów, jak na przykład tutaj:

Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs na makramę siedmiorzędową

Koniecznie dajcie znać, jak Wam się podobają takie makramowe bransoletki ;)

Mada Miotk. Studentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku lub instagramie.

Artykuł Jak zrobić szeroką bransoletkę z makramy? Kurs makramy siedmiorzędowej pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Sutasz dla początkujących krok po kroku – pomysł na ręcznie robiony prezent dla mamy

$
0
0
sutasz dla początkujących

Zapraszamy Was na kurs tworzenia biżuterii autorstwa Ewy Genge, która zaprezentuje Wam sutasz dla początkujących. Element, który wspólnie uszyjemy jest bardzo prosty, świetnie nadaje się do ozdobienia zakładki do książki lub na wisior czy kolczyki. Sutaszowa zakładka do książki to idealny pomysł na ręcznie robiony prezent dla mamy czy innej ważnej dla nas osoby. Projekt nie jest trudny, ale w jego wykonanie włożyć musimy serce i uwagę, które osoba obdarowywana na pewno dostrzeże i doceni. Prezenty własnoręcznie robione mają wyjątkową wartość. Do dzieła!

Witajcie wielbiciele handmade :)!

Chciałam się dzisiaj podzielić z Wami moją miłością do sutaszu, która trwa już 4 lata. Może i Was nią zarażę :)!

Na początek zacznę od tutorialu na prostą zakładkę do książki, która jest świetnym pomysłem na ręcznie robiony prezent dla mamy, przyjaciółki czy innej bliskiej nam osoby. Pokazywany element sutaszowy można równie dobrze wykorzystać jako wisior bądź robiąc dwie części jako kolczyki. Dobrana kolorystyka jest tylko propozycją. Sznurki sutasz mają ogromną paletę barw, więc z łatwością wybierzesz coś dla siebie. Wybrany przeze mnie kaboszon jest również dostępny z niezliczoną ilością obrazków… tak więc do dzieła. Powodzenia :).

Potrzebne materiały:

0 pedzel

 

Kaboszony – w rozmiarze 18×25, do wyboru masz kaboszony z grafiką lub kaboszony z kamieni naturalnych

Sznurek do sutaszu – Pega (wiskoza) 3 mm – u mnie ok: 35 cm (czarny), 35 cm (jasny zielony), 70 cm (ciemna zieleń)

Koraliki TOHO – rozmiar 11/0 i 8/0

Koraliki – jeden większy koralik 8 mm, na pewno znajdziesz w handmadowych przydasiach jakąś pozostałość po poprzednich projektach :)

Koraliki Firepolish – rozmiar 4mm, potrzebujemy aż 4 :)

Baza zakładki do książki – bazy mają różne kształty i wzory, na pewno znajdziesz coś dla siebie

Nić jubilerska – np. żyłka jubilerska monofilowa 0.12mm

Igła jubilerska – John James 10/13

Filc – potrzebujemy niewielki kawałeczek filcu sztywnego ok 5x4cm, a do wykończenia filc dekoracyjny

Kółka montażowe – otwarte ok 7mm, 2 sztuki

Klej jubilerski – do podklejenia kaboszonu i filcu np. Hasulith

Do tego obowiązkowo pyszna kawa, dobra muzyka i radość tworzenia ;).

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania zakładki znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasz kurs służy głównie nauce techniki i inspiracji. Oferta kaboszonów, sznurków i koralików jest na tyle szeroka, że Twoja zakładka może być zupełnie inna. Jeśli planujesz podarować zakładkę jako prezent DIY dla mamy czy przyjaciółki, tym bardziej powinnaś ją spersonalizować czy to wybierając symboliczny dla Was wzór kaboszonu czy kolorystyką projektu odpowiadającą gustowi osoby obdarowywanej. 

Zaczynamy :)!

1. W pierwszej kolejności przyklejamy kaboszon do sztywnego kawałka filcu. Smarujemy kaboszon, przykładamy do filcu i chwilkę trzymamy, żeby klej zdążył związać oba materiały.
1 pedzel
2. Wybieramy 4 sznurki sutasz (po ok. 20 cm każdy) i układamy w dowolnej kolejności kolorystycznej. Pamiętajmy o tym, iż sznurki sutasz mają prawą i lewą stronę co wskazuje nam charakterystyczna jodełka, która ułożona jest: <<< (lewa strona) lub >>> (prawa strona). Najważniejsze jest by wszystkie sznurki zawsze były ułożone w jedną stronę.

2 pedzel
3. Robimy podwójny supełek na nitce o długości ok. 50 cm. Trzymając sznurki obok siebie, wbijamy igłę przez środek sznurków na wysokości ok. 5 cm od końca sznurka. Szyjemy co ok. 1,5-2 mm, pamiętając by nitka była naprężona. Nie może być za mocno naciągana, gdyż będą się wtedy marszczyły sznurki.

3 pedzel
4. Szyjąc cały czas „głaszczemy” sznurki, żeby dobrze się układały i nie odwracały. Sznurki zszywamy nadając od razu kształt owalu, który oplecie kaboszon.
4 pedzel
5. Co jakiś czas przykładamy nasze sznurki do kaboszonu, by wiedzieć w jaki sposób wyginać je podczas szycia.

5 pedzel
6. Efekty pracy są coraz lepsze i bardziej widoczne.

6 pedzel
7. Sprawdzamy czy sznurki dobrze oplatają nasz koci kaboszon.

7 pedzel
8. Klej z pewnością dobrze już trzyma kaboszon (dlatego też kleiliśmy na samym początku pracy), obcinamy teraz filc zostawiając wokół kaboszonu ok. 2 mm filcu. Nie musi to być idealnie obcięte, gdyż filc i tak będzie przykryty innym materiałem.

8 pedzel
9. Przymierzamy jeszcze raz sznurki do kaboszonu, jeśli początek i koniec zszytych sznurków stykają się to znak, że możemy w końcu połączyć je wszystkie razem. Najpierw jednak smarujemy cienką warstwą kleju nasz kawałek filcu wokół kaboszonu (najlepiej przydaje się do tego klej z precyzyjną, cienką końcówką), a następnie nakładamy na niego sznurki lekko naciągając je wokół szkiełka. Muszą być naprężone. Zwróć uwagę w jaki sposób jest ułożony kaboszon! Mój kot jest w tej chwili do góry nogami.

sutasz dla początkujących

10. Po chwili, gdy sznurki są już umieszczone na filcu, zaczynamy zszywać wszystkie sznurki ze sobą. Po przeszyciu 4-5 razy sznurków łącznie, przeszywamy tylko jedną część sznurków wychodząc igłą koło kaboszonu. Nawlekamy jeden koralik w rozmiarze 8/0. Następnie wchodzimy igłą w sznurki po przeciwnej stronie. Przeszywamy tak jeszcze raz sznurki razem z koralikiem.

sutasz dla początkujących
11. Gdy koralik jest już umiejscowiony zaczynamy zszywać boki. Robimy to w podobny sposób jak przy obszywaniu głównego elementu. Zszywamy sznurki wyginając je od razu w trakcie szycia w okrągły kształt.

sutasz dla początkujących
12. Po zszyciu kawałka dopasowujemy nasz koralik Firepolish. Przeszywamy nitkę przez sznurki –koralik- sznurki. Robimy to dwa razy.

sutasz dla początkujących
13. Wychodzimy igłą z powrotem do naszej części z koralikiem. Odwracamy cały element i zszywamy sznurki nadal.

sutasz dla początkujących
14. Gdy dojdziemy do miejsca jak na zdjęciu, przeszywamy sznurki łącznie z sznurkami, na których jest przyszyty koralik. Robimy tak 2-3 razy.

sutasz dla początkujących
15. Wychodzimy igłą w luźne sznurki i powtarzamy wszystko od czynności nr 10, tym razem z lewej strony kaboszonu.

sutasz dla początkujących
16. Tak wyglądają wszyte oba koraliki.

sutasz dla początkujących
17. Ucinamy 4 sznurki sutasz po ok. 12 cm każdy. Układamy prawą stroną obok siebie. Robimy podwójny supełek na nitce i zaczynamy zszywać sznurki ze sobą na wysokości ok. 3 cm.

sutasz dla początkujących
18. Szyjąc formujemy kształt kuli, gdyż w sznurkach będzie umieszczony wybrany przez nas koralik.

sutasz dla początkujących
19. Po przeszyciu części, dopasowujemy koralik. Przeszywamy wszystko 4 razy. Zszywamy resztę luźnych sznurków po prawej stronie, do momentu aż będziemy mogli połączyć sznurki z lewej i prawej strony razem.

sutasz krok po kroku
20. Gdy sznurki łączą się ze sobą, zszywamy je razem kilka razy. Wszywamy również koralik Toho 8/0,  tak jak wszywaliśmy go przy kaboszonie.

sutasz krok po kroku
21. Następnie zaczynamy zszywać luźne boki sznurków, formując z nich kółka jak w punkcie nr 10.

sutasz krok po kroku
22. Tak wyglądają nasze sutaszowe elementy.

sutasz krok po kroku
23. W części z kaboszonem obcinamy wszystkie sznurki, tak jak na zdjęciu.

sutasz krok po kroku
24. Następnie smarujemy klejem tylko biały filc oraz obcięte sznurki. Przyklejamy element na kawałek czarnego, miękkiego filcu, dociskając go delikatnie, by klej dobrze połączył oba materiały.

sutasz krok po kroku
25. Po chwili, nożyczkami ostrożnie obcinamy nadmiar filcu, uważając by nie nadciąć delikatnych sznurków.

sutasz krok po kroku
26. Nawlekamy nitkę, robimy podwójny supełek wbijając się miedzy biały a czarny filc w odległości ok. 2 mm od brzegu. Igła wychodzi z czarnego filcu.
sutasz krok po kroku

27. Zaczynamy szyć na tzw. okrętkę. Z czarnego filcu wbijamy się w środek sznurków i znowu w czarny filc.

sutasz krok po kroku
28. W ten sposób obszywamy cały element aż dojdziemy do koralika Firepolish.

sutasz krok po kroku

29. Wbijamy igłę w ten sposób by przechodziła ona przez sznurki i wychodziła na zewnątrz. Nawlekamy dwa koraliki Toho: 1x 8/0 i 1x 11/0. Następnie wracamy igłą tylko przez większy koralik i wychodząc nią przy kaboszonie.

sutasz krok po kroku
30. Czynność powtarzamy aż obszyjemy całe nasze szkiełko.

sutasz krok po kroku

31. Tak wygląda obszyty cały element.

sutasz krok po kroku
32. Czas na mniejszą część zakładki. Wycinamy z czarnego filcu niewielkie kółeczko. Obcinamy sznurki sutasz zgodnie ze zdjęciem.

sutasz krok po kroku
33. Dajemy niewielką ilość kleju na same końce sznurków, przyklejamy kółeczko, chwilkę czekamy, aż klej złapie. Następnie przyszywamy filc podobnie jak w czynności nr 26.

sutasz krok po kroku
34. Po przyszyciu filcu wychodzimy igłą na dole koralika Firepolish.

sutasz krok po kroku
35. Nabieramy jeden koralik Toho 8/0 i wbijamy się igłą w „oczko” z koralikiem Firepolish w elemencie z kaboszonem. Przeszywamy całość kilka razy. Przechodzimy do lewej strony i powtarzamy powyższe czynności.

sutasz krok po kroku
36. Nasza zakładka jest prawie skończona :).

sutasz krok po kroku
37. Wystarczy przyczepić dwa kółeczka montażowe oraz ciekawą bazę zakładki. Dobrze jest też zaimpregnować nasz sutasz specjalnym impregnatem do sutaszu, który zapobiega kurzeniu się i brudowi, by nasza zakładka długo wyglądała jak nowa.

kurs sutaszu
38. Oto przykładowe wiosenne zakładki do książki. Tylko od nas zależy jaki obrazek wybierzemy i w jakie sznurki go ubierzemy :).

jak zrobić zakładkę do książki

Dziękuję za uwagę, mam nadzieję, że powstaną z Waszych rąk przepiękne zakładki, które będą służyły Wam przez długie, długie lata bądź sprawią radość innym :).

pomysł na ręcznie robiony prezent dla mamy

sutasz dla początkujących

 

 Koniecznie dajcie znać jak Wam się podobał kurs!

 

Ewa Genge- od kilku lat uzależniona  od sutaszu. Tworzy i projektuje biżuterię sutasz pod marką Skarby Ewy- Biżuteria Sutasz. Uwielbia kolory, niebanalne i kontrastowe połączenia barw, oryginalne wzory. W dzień realizuje się jako mama dwójki dzieci, pracuje, wieczorem siada z kubkiem pachnącej kawy, dobrą muzyką i wkracza w bajkowy świat sznurków, kamieni, koralików… Jej prace można zobaczyć na stronie www.facebook.com/SkarbyEwy.BizuteriaSutasz

Artykuł Sutasz dla początkujących krok po kroku – pomysł na ręcznie robiony prezent dla mamy pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Jak zrobić kolczyki z makramy? Makrama krok po kroku

$
0
0
jak zrobić kolczyki z makramy

Zapraszamy na kurs tworzenia biżuterii, w którym Ewelina Smak pokaże Wam  jak zrobić kolczyki z makramy. Z niepozornych materiałów stworzymy efektowne kolczyki. Proste w wykonaniu, lekkie i pasujące do wielu stylizacji. Zaplatanie sznureczków wciąga, a zachwyt jaki budzi efekt końcowy, uzależnia. Jesteśmy pewni, że na jednej parze makramowych kolczyków się nie skończy :).

Makrama może się niektórym wydawać skomplikowana, w końcu jak tu z niesfornych sznureczków wyczarować coś co pięknie wygląda i zachowuje formę podczas noszenia? Możemy Was jednak zapewnić, że makrama krok po kroku tłumaczona przez Ewelinę, staje się jasna i przyjemna :). Zaplatanie sznureczków w makramowe węzły relaksuje i uzależnia. Sami się przekonajcie ;)!

To tyle od nas, oddajemy “głos” Ewelinie :). Powodzenia!

Materiały potrzebne do wykonania kolczyków:

1

Sznurek jubilerski – dowolny sznurek, najlepiej do grubości 1mm lub kordonek. Potrzebujemy 9 kawałków, w moim przypadku sznurka w kolorze złotym długości 45cm i 2 sznurki niebieskie długości 45 cm. Ja zawsze ucinam więcej sznurka. Lepiej mieć go więcej niż za mało :)

Koraliki – 2 dowolne koraliki 8mm. U mnie są to koraliki Galaxy w kolorze niebieskim. Jeśli wybierzecie taką bazę jak moja, która ma oczko na dodatkowy koralik, wówczas będziemy potrzebować jeszcze 2 sztuk koralików dowolnej wielkości

Baza do kolczyków – dowolna baza. Najlepsza będzie taka z 5 szerokimi oczkami

Bigle do kolczyków – moje są zwykłe, w kolorze srebrnym z kulką i sprężynką. Zamiast kulki można nałożyć koralika, który dopełni całości

Nożyczki, zapalniczka

Szpilki jubilerskie – opcjonalnie, jeśli baza będzie taka sama jak moja i będziecie chciały zamontować dodatkowe koraliki, możecie potrzebować jeszcze 2 gwoździ 20mm. Do tego przydadzą się Wam szczypce i 2 koraliki 8mm

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kolczyków znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy tworzenia biżuterii służą głównie nauce techniki i inspiracji do tworzenia własnych wersji projektu. Twoje kolczyki wcale nie muszą być identyczne :).

 

Jak zrobić kolczyki z makramy?

1. Mając bazę z 5 oczkami wiążemy na niej 5 sznurków. Łapiemy każdy sznurek w połowię i przekładamy od spodu, przekładając 2 zwisające końce przez powstałą pętelkę. Czynność powtarzamy na każdym oczku bazy. Mocno zaciskamy.

2
2. Tak wygląda nasza baza z zawiązanymi 5 sznurkami.

makrama krok po kroku
3. Bierzemy dodatkowy sznurek. Na jednym z końców wiążemy supełek. Dokładamy go jak najbliżej górnego sznurka zawiązanego na bazie i mocujemy do powierzchni roboczej. Na tym sznurku będziemy zawiązywać 5 podstawowych supełków makramowych. To samo robimy na drugiej stronie kolczyka.

4

makrama krok po kroku

4. Tak powinny być wiązane Wasze supełki.

makrama krok po kroku
5. Ściągamy supełki. Pilnujemy by były jak najbliżej naszej bazy, tak by sznurek na siebie nie zachodził.

makrama krok po kroku
6. Jedną stronę mamy zaplecioną. Teraz to samo robimy po drugiej stronie. Bierzemy dodatkowy sznurek, wiążemy na jego końcu supełek, mocujemy najbliżej naszej bazy i na nim zawiązujemy pozostałe 5 sznurków.

makrama krok po kroku
7. Łączymy sznurki na których wiązaliśmy sznurki zamocowane ma bazie. Mocujemy je w ten sam sposób. Jeżeli na prawym kolczyku zawiążemy sznurki od prawej to ładnie będzie wyglądać , gdy na lewym kolczyku złączymy sznurki od lewej.

makrama krok po kroku
8. Krok 8 to dodawanie sznurka w innym kolorze. Oczywiście może to być sznurek w tym samym kolorze co pozostałe. Ja chcę dodać koloru mojej pracy i nawiązać kolorem sznurka do koloru koralików jakich użyję w mojej pracy. Na końcu dodatkowego sznurka wiążemy supełek, tak samo jak wcześniej mocujemy jak najbliżej poprzedniego rzędu. Wykorzystujemy najprostszy węzeł makramowy , jednak tym razem wiążemy go na każdym sznurku. Sposób wiązania przedstawiam na zdjęciu.

makrama krok po kroku
Pamiętajmy, że żeby praca wyglądała schludnie supełki muszą być równe, mocno zaciśnietę. Musimy pamiętać by odległości się zgadzały, bu sznurki nie nachodziły na siebie.
9. To samo powtarzamy z drugiej strony naszego kolczyka.

makrama krok po kroku
10. Teraz dodajemy po 1 sznurku z każdej strony by zabudować sznurek niebieski. Obowiązują nas te same zasady co poprzednio. Na końcach każdego ze sznurków wiążemy supełek, mocujemy jak najbliżej poprzedniego rzędu. Sznurek dodatkowy staje się naszym sznurkiem podstawowym i na nim zaplatamy supełki. To samo powtarzamy z drugiej strony naszego kolczyka.

makrama krok po kroku
11. Bierzemy teraz sznurek znajdujący się najbliżej zewnętrznej strony naszej pracy. To on teraz staje się naszym sznurkiem podstawowym. Na nim zaplatamy supełki po prawej i po lewej stronie naszej pracy. W tym kroku również robimy element, który otoczy nam koralik. Bierzemy sznurki znajdujące się w środku naszej pracy i na nich zawiązujemy sznurek, który był przed chwilą naszym sznurkiem podstawowym. Czynność wykonujemy również po drugiej stronie.

jak zrobić kolczyki z makramy
12. Znów bierzemy sznurki znajdujące się najbardziej na zewnątrz naszej pracy i na nich zawiązujemy supełki. Dochodząc do sznurka znajdującego się w środku naszej pracy nasz sznurek podstawowy zawiązujemy na nim.

jak zrobić kolczyki z makramy
13. Tak ma wyglądać nasz kolczyk na tym etapie.

jak zrobić kolczyki z makramy
14. Teraz bierzemy nasz sznurek podstawowy i pierwszy sznurek zawiązujemy na nim, zmieniając stronę wiązania. Wiązany sznurek ma się znaleźć na zewnątrz. To samo robimy z drugim sznurkiem. Czynność powtarzamy z drugiej strony naszego kolczyka.

jak zrobić kolczyki z makramy
15. Na dwóch niebieskich sznurkach montujemy nasz koralik 8mm.

jak zrobić kolczyki z makramy
16. Koralik wkładamy do naszego zaplecionego elementu.

kolczyki z makramy
17. Niebieskie sznurki zawiązujemy na sznurkach podstawowych. Sznurki podstawowe łączymy ze sobą najprostszym węzłem makramowym. Obcinamy wszystkie sznurki, jeżeli mamy sznurek topliwy to topimy jego końcówki. Jeżeli będzie to sznurek nietopliwy to każdy nawlekamy na igłę i przewlekamy przez ostatni węzeł tego sznurka. Czynność powtarzamy dla każdego sznurka. Obcinamy nadmiar.

kolczyki z makramy
18. Do bazy mocujemy dodatkowe koraliki na naszych gwoździach, montujemy bigle. I gotowe :)!

kolczyki z makramy

 

Prawda, że proste? I do tego bardzo ładne. Mam nadzieję, że jasno wytłumaczyłam każdy krok. To był mój pierwszy kurs, mam nadzieję, że Wam się spodobał :).
Koniecznie dajcie znać jak Wam poszło. W razie pytań piszcie śmiało :)!

Ewelina Smak – pasjonatka biżuterii ręcznie robionej. Swoją przygodę z makramą rozpoczęła pod koniec 2015 roku. Ma głowę pełną pomysłów. Lubi eksperymentować z makramą, chciałaby ją połączyć z innymi technikami. Zakupoholiczka, uważa, że przydasiów nigdy za wiele. Lubi kamienie, koraliki i inne dodatki do biżuterii. Kocha to, co robi i sprawia jej to ogromną przyjemność. A co jej z tego wychodzi? Najlepiej sprawdźcie sami zaglądając na stronę: www.facebook.com/pasjesmakow lub na bloga www.pasjesmakow.blogspot.com

Artykuł Jak zrobić kolczyki z makramy? Makrama krok po kroku pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Jak zrobić bransoletkę z oponkami z kamieni naturalnych? Kurs na bransoletkę z rzemieni

$
0
0
Jak zrobić bransoletkę z oponkami z kamieni naturalnych? Kurs na bransoletkę z rzemienia

Wywoływanie lata w pasarcie wciąż trwa! ;) Przygotowałam dla Was dzisiaj kurs, w którym pokażę jak zrobić bransoletkę z oponkami z kamieni naturalnych, która wręcz pachnie morzem i słońcem. Użyjemy cieniutkich rzemieni naturalnych i kamieni w kształcie oponek w niebiesko-błękitnych odcieniach. Zapraszam! ;)

Materiały:

IMG_0506

Wszystkie materiały potrzebne do własnoręcznego stworzenia takiej bransoletki znajdziecie tutaj. Nie przejmujcie się, jeśli zabraknie konkretnych kamieni lub kolorów rzemieni – nie bójcie się eksperymentować i użyć innych materiałów ;).

Gotowi? To do dzieła!

1. Zaczynamy od pocięcia rzemienia na 25cm odcinki. Ich ilość najlepiej dopasować sobie od razu do rozmiaru końcówki. Fajnie też wymieszać pocięte już kawałki rzemienia, żeby te same kolory nie układały się obok siebie.

IMG_0520

2. Końcówki rzemieni spinamy gumką jakieś 2cm od końca. Możemy też zawiązać je sznurkiem albo nitką – najważniejsze, żeby się trzymały. IMG_0530

3. Przycinamy końcówki tak, żeby wszystkie były równej długości. 
IMG_0537

4. Mieszamy oba składniki kleju i nakładamy go do końcówki. 
IMG_0539

5. Końcówkę wklejamy i zostawiamy do wyschnięcia – najlepiej na kilka godzin. IMG_0543

6. Kiedy już jesteśmy pewni, że klej złapał, to możemy pozbyć się gumki. Wystarczy ją zdjąć lub w wersji dla leniwych – odciąć ;). IMG_0550

7. Wybieramy kilka kawałków rzemienia i nawlekamy na nie jedną dużą oponkę. Powinno być ich na tyle dużo, żeby kamień się nie przesuwał, ale też na tyle mało, żeby nie poniszczyć rzemienia. IMG_0553

8. Na pojedynczy rzemień nawlekamy małą oponkę. 
IMG_0559

9. I umieszczamy w takim miejscu, żeby nam pasowała. IMG_0560

10. Rozdzielamy rzemienie w taki sposób, żeby złapać część rzemieni, które znajdowały się w poprzedniej oponce i część luźnych. 
Jak zrobić bransoletkę z oponkami z kamieni naturalnych? Kurs na bransoletkę z rzemienia

11. I na te rzemienie nakładamy kolejną dużą oponkę. IMG_0563

12. W ten sam sposób dodajemy kolejne oponki. 
Jak zrobić bransoletkę z oponkami z kamieni naturalnych? Kurs na bransoletkę z rzemienia 13. W zależności od tego, czy chcemy żeby nasza bransoletka była bardziej “artystycznie rozczochrana’ czy ułożona, powinniśmy brać rzemienie albo znajdujące się blisko siebie, albo przeciwnie – tworząc odrobinkę chaosu i mieszając rzemienie ;).Jak zrobić bransoletkę z oponkami z kamieni naturalnych? Kurs na bransoletkę z rzemienia

14. Układając rzemienie warto pamiętać, żeby nadawać im od razu kształt bransoletki. Jak zrobić bransoletkę z oponkami z kamieni naturalnych? Kurs na bransoletkę z rzemienia

15. Końcówki rzemieni znów spinamy gumką. IMG_0573

16. W zależności od wielkości nadgarstka możemy dowolnie przesuwać tę gumkę, dostosowując rozmiar, ale pamiętając też, że wklejona końcówka i zapięcie dodadzą bransoletce kilka centymetrów. To też ostatni moment żeby poprawić odstające rzemienie, coś poprzesuwać, przemieścić, rozciągnąć – tak, żeby bransoletka była idealna ;). Jak zrobić bransoletkę z oponkami z kamieni naturalnych? Kurs na bransoletkę z rzemienia
17. Kiedy już dobraliśmy wielkość bransoletki, bierzemy się znów za nakładanie kleju do końcówki i odkładamy ją na sekundkę na bok. 
IMG_0582

18. Odcinamy nadmiar rzemienia.
Jak zrobić bransoletkę z oponkami z kamieni naturalnych? Kurs na bransoletkę z rzemienia

19. I wklejamy końcówkę. Ze zdjęciem czy odcięciem gumki najlepiej poczekać, aż klej dobrze złapie. IMG_0590

20. Do jednego końca bransoletki dołączamy kółeczko montażowe, a do drugiego kółeczko i karabińczyk. Jak zrobić bransoletkę z oponkami z kamieni naturalnych? Kurs na bransoletkę z rzemienia

Tak wygląda gotowa bransoletka.

Jak zrobić bransoletkę z oponkami z kamieni naturalnych? Kurs na bransoletkę z rzemienia

Możecie też oczywiście pokombinować z mniejszą ilością rzemieni, tak jak na przykład tutaj:

^3038B890DFA75B0187368F4D0C4A9FA6F238E3BB4C72D237A9^pimgpsh_fullsize_distr

Dajcie znać jak się podoba i miłego tworzenia! ;)

Mada Miotk. Studentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku lub instagramie.

Artykuł Jak zrobić bransoletkę z oponkami z kamieni naturalnych? Kurs na bransoletkę z rzemieni pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Jak zrobić naszyjnik z makramy? Makrama krok po kroku

$
0
0
jak zrobić naszyjnik z makramy

Agnieszka Wajzer-Nowak przygotowała dla Was video kurs tworzenia biżuterii w którym pokaże jak zrobić naszyjnik z makramy. Do wykonania naszyjnika wykorzystamy najprostszy splot makramowy nazywany spiralką. Projekt jest o tyle fajny, że choć nietrudny w wykonaniu, to jednak bardzo efektowny :). Do dzieła!

 

 

Materiały potrzebne do wykonania naszyjnika:

Kamienie naturalne – w zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać, mogą to być np. oliwki z masy perłowej (wykorzystane w czarno-różowym naszyjniku) o wymiarach 11x6mm lub dowolne koraliki o otworze większym od kordonka lub sznurka użytego w naszyjniku

Kordonek – o grubości 0.7mm. Jest cieńszy od sznurka, dzięki czemu łatwiej będzie nam go przewlec przez otwór kamieni. Wykorzystamy go do stworzenia wisiorka. Jeśli wybierzesz koraliki o nieco większym otworze niż mają oliwki z masy perłowej, cały naszyjnik wykonać możesz ze sznurka

Sznurek jubilerski – woskowany sznurek 1mm, służy nam za podstawę naszyjnika

Kółka montażowe – potrzebne nam będą dwa rozmiary kółeczek 7-9mm (w zależności od grubości wybranego przez nas sznurka) i kółeczka 5mm

Karabińczyk – ok 14mm

Końcówki do biżuterii – o otworze 3-3,5mm

Łańcuszek jubilerski – niewielki odcinek łańcuszka, pozwoli nam regulować długość naszyjnika. Jeśli nie masz pod ręką łańcuszka regulacyjnego, możesz wykonać go z kilku kółek montażowych połączonych ze sobą

Klej jubilerski – magic przyda nam się do zabezpieczenia końcówek sznurków przed strzępieniem, a mocny poxipol do wklejenia końcówek

Narzędzia jubilerskie – obcinaczki i szczypce do rozchylania kółeczek montażowych

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania naszyjnika znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasz kurs służy głównie nauce techniki i inspiracji. W zależności od tego jakich materiałów użyjesz, uzyskać możesz zupełnie inny efekt. Wystarczy spojrzeć na dwie skrajnie różne inspiracje zaprezentowane przez Agę :). Naszyjniki wykonane tą samą techniką, a jednak zupełnie inne :). I co najważniejsze, oba piękne!

 

A (121)r1małe

 

naszyjnik makrama

 

wisiorek makrama spiralka3 pedzel

 

Jak Wam się podobał kurs? Pokusicie się o wykonanie własnej wersji naszyjnika? Czekamy na Wasze komentarze :)!

Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.

Artykuł Jak zrobić naszyjnik z makramy? Makrama krok po kroku pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Jak zrobić bransoletkę i naszyjnik z muszli? Pomysł na własnoręcznie robiony prezent na Dzień Matki

$
0
0
Pomysł na własnoręcznie robiony prezent na Dzień Matki

Dziś coś dla tych z Was, którzy poszukują inspiracji na własnoręcznie robiony prezent na Dzień Matki. Marta Draganek pokaże Wam jak zrobić bransoletkę i naszyjnik z muszli. W kursie zaprezentuje Wam klasyczną bransoletkę wykończoną srebrnymi elementami ze stali nierdzewnej oraz długi naszyjnik, który w razie potrzeby zmienia się w równie stylową bransoletkę ze złotym wykończeniem. Oba projekty dzięki zastosowaniu filigranowych łączników w formie róży zyskały niezwykle romantyczny charakter. Biżuteria prezentowana w kursie jest nietrudna w wykonaniu, ale i na tyle elegancka, że wprost idealnie nadaje się na ręcznie robiony prezent dla Mamy :). Do dzieła!

Zachwyciły mnie ostatnio koraliki z muszli – pokuszę się nawet o stwierdzenie, że była to miłość od pierwszego wejrzenia! Drobne matowe kule w naturalnym beżowokremowym odcieniu idealnie wpisują się w styl Boho, który nieprzerwanie króluje w mojej skrzyneczce na biżuterię i moich ostatnich projektach. Mam nadzieję, że biżuteria prezentowana w kursie przypadnie do gustu, zarówno Wam, jak i osobie obdarowanej :). Zatem do dzieła!

Materiały

materiały pedzel

 

Naszyjnik:

Koraliki z muszli -beżowokremowe, matowe, w kształcie kuli o średnicy 6mm – 25szt

Łącznik do biżuterii – filigranowy ze stali nierdzewnej, w kształcie róży 24x24mm

Kółka montażowe – otwarte 5mm. Ok 50 sztuk, posłużą nam nie tylko jako element montażowy, ale również jako przekładki

Linka jubilerska – 0.38mm – będziemy potrzebować ok 40-50cm

Łapaczki do biżuterii – męskie 8mm – 2sztuki

Rzemień jubilerski – rzemień naturalny w kolorze czekoladowym, okrągły, 2,5mm. Długość rzemienia zależy oczywiście od Waszych preferencji. Ja przygotowałam dwa rzemienie – 68 i 43cm. Używam ich zamiennie w zależności od stroju i nastroju. Dłuższy wykorzystuję jako element długiego naszyjnika do luźnych bluzek i tunik. Krótszy zamienia naszyjnik w bransoletkę, którą mogę czterokrotnie owinąć wokół nadgarstka (obwód nadgarstka 15cm).

Końcówki do biżuterii – zaciskowe 8x3mm – ok 8 sztuk. Potrzebne do wykończenia rzemienii. Można je zastąpić 4 końcówkami w kształcie walca.

Karabińczyk -12mm – 3 sztuki

Zaciski – drobne zaciski w kształcie walca lub okrągłe stopery, 2-3mm – 2 szt. Potrzebne do zamocowania łapaczek na lince jubilerskiej. Ich kolor nie ma znaczenia, ponieważ i tak będą ukryte wewnątrz łapaczek.

Klej jubilerski – np. Hasulith lub UHU. Wpuścimy odrobinę do wnętrza łapaczek.

Bransoletka:

Koraliki z muszli -beżowokremowe, matowe, w kształcie kuli o średnicy 6mm – ilość koralików oczywiście należy dobrać do rozmiaru nadgarstka. Na mój nadgarstek o obwodzie 15cm potrzebowałam 14szt

Łącznik do biżuterii – filigranowy ze stali nierdzewnej w kształcie róży 24x24mm

Kulki gładkie – ze stali nierdzewnej w kolorze srebrnym, 3mm – o dwie mniej niż koralików. W moim przypadku wystarczyło 12szt

Zapięcie magnetyczne – ze stali nierdzewnej, kula 10x6x6mm – 1szt. Świetnie sprawdziło się przy tym projekcie! Zapinanie i rozpinanie bransoletki jedną ręką stało się niezwykle łatwe, a dzięki mocnemu magnesowi, mam pewność, że nie zgubię bransoletki.

Linka jubilerska – 0,38mm -25-30cm, w zależności od długości bransoletki

Stopery – drobne stopery lub zaciski w kształcie walca, kolor srebrny, 2-3mm – 2szt. Potrzebne do zamocowania linki jubilerskiej

Narzędzia jubilerskie – szczypce płaskie, tnące oraz okrągłe bociany

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania biżuterii znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy służą głównie inspiracji i nauce techniki. Prezentowane projekty możesz dowolnie modyfikować, nie przejmuj się, więc jeżeli któregoś z produktów użytych w kursie zabraknie :).

Wykonanie

Bransoletka

Zaczynamy od przycięcia linki jubilerskiej. Długość linki zależy oczywiście od obwodu nadgarstka. Dla siebie (nadgarstek 15cm) przygotowałam dwa odcinki o długości około 12cm.

1 pedzel

Przeciągamy linkę przez uszko łącznika i zabezpieczamy stoperem. Przydatne tutaj będą szczypce płaskie lub wygięte – nakładamy stoper na linkę i zaciskamy szczypcami.

2 pedzel

 

3 pedzel

Na linkę nakładamy na przemian koraliki z muszli oraz kulki ze stali nierdzewnej.

4 pedzel

Na koniec nawlekamy stoper oraz zapięcie magnetyczne.

5 pedzel

Koniec linki przeciagamy z powrotem przez ostatnie dwa koraliki i przekładkę.

6 pedzel

7 pedzel

Zaciskamy szczypcami stoper, aby zamocować zapięcie.

8 pedzel

9 pedzel

Szczypcami tnącymi obcinamy nadmiar linki.

10 pedzel

Tak wygląda połowa naszej bransoletki. Z drugiej strony łącznika mocujemy koraliki na lince dokładnie w ten sam sposób.

11 pedzel

Bransoletka gotowa!

12 pedzel

Naszyjnik

Linkę o długości ok. 32cm przeciągamy przez uszko łącznika i składamy ją na pół. Nawlekamy 20 koralików z muszli naprzemiennie z dwoma kółkami otwartymi – w tym projekcie w roli przekładek.

13 pedzel

Na końcu nawlekamy łapaczkę oraz stoper/zacisk.

14 pedzel

Zaciskamy stoper przy pomocy szczypiec płaskich.

15 pedzel

 

16 pedzel

Następnie, odcinamy nadmiar linki jubilerskiej. Do wnętrza łapaczki wpuszczamy odrobinę kleju i zamykamy ją z pomocą narzędzi.

17 pedzel

Domykamy haczyk łapaczki posługując się bocianami okrągłymi.

18 pedzel

Z drugiej strony łącznika montujemy pięć koralików z przekładkami, tak aby filigran w naszyjniku ułożony był asymetrycznie.

19 pedzel

Sznur z koralików zawieszony zostanie na rzemieniu. Możecie przygotować rzemienie różnej długości, które będzie można zmieniać w zależności od stylizacji. Dzięki temu stworzycie uniwersalną biżuterię 3w1 – długi/krótki naszyjnik oraz bransoletkę. Dla siebie przygotowałam dwa rzemienie – jeden o długości 68cm do długiego naszyjnika, drugi – o długości 43cm – do krótkiego naszyjnika, który jest dla mnie również bransoletką czterokrotnie owijaną wokół nadgarstka.

Czekoladowy brąz rzemienia idealnie komponuje się z beżowymi i kremowymi kamieniami. Wykończymy go złotymi końcówkami. Do rzemienia o średnicy 2,5mm dobrałam drobne końcówki zaciskowe. Na powierzchnię rzemienia nanosimy odrobinę kleju i nakładamy dwie końcówki, tak aby rzemień zamknął się w ich wnętrzu.

20 pedzel

Zaciskamy skrzydełka końcówek przy pomocy szczypiec.

21 pedzel

W ten sposób uzyskaliśmy idealnie dopasowaną prostokątną końcówkę. Oczywiście możecie końcówki zaciskowe zastąpić pojedynczą w kształcie walca o odpowiedniej średnicy.

22 pedzel

Doginamy jeszcze uszka końcówek..

23 pedzel

I zaczepiamy karabińczyk na kółeczku montażowym.

24 pedzel

Na drugim końcu rzemienia zaczepiamy samo kółeczko.

25 pedzel

Przy wcześniej przygotowanym sznurze z koralików montujemy drugi karabińczyk.

26 pedzel

Tak prezentuje się gotowy naszyjnik!

DSCF5629 pedzel

DSCF5499 edzel

DSCF5524 pedzel

I jeszcze kilka fotek w realu :).

20170513_170432[1] pedzel

20170513_171047[1] pedzel

20170513_165048[1] pedzel

A tak prezentuje się naszyjnik owinięty podwójnie wokół nadgarstka :).

20170514_102834[1] pedzel

Koniecznie dajcie znać jak podobał Wam się kurs :)!

Pozdrawiam serdecznie!

Marta Draganek-Zając
Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Artykuł Jak zrobić bransoletkę i naszyjnik z muszli? Pomysł na własnoręcznie robiony prezent na Dzień Matki pochodzi z serwisu Pasart Blog.


Jak zrobić bransoletkę z superduo? Ścieg płaski herringbone

$
0
0
^8D59ACF14A6668CD11C4D8BDCA05E77C648AFF5D5AEFB4D94D^pimgpsh_fullsize_distr

Razem z Paulą Banaszak zapraszamy Was na koralikowy kurs tworzenia biżuterii. Paula pokaże jak zrobić bransoletkę z koralików superduo, którą roboczo nazwała “parkietową”. Koraliki superduo i toho, zszyte ściegiem płaskim herringbone, układają się w piękny wzór, który idealnie układa się na nadgarstku. Czeka nas trochę machania igłą, ale efekt zdecydowanie jest tego wart :). Do dzieła!

Hej, hej :)! Przygotowałam dla Was kurs na bransoletkę w pięknych odcieniach niebieskiego. Mam nadzieję, że w końcu uda nam się ocieplić aurę i wiosna rozkręci się na całego! Gotowe? No to łapiemy za igły i do roboty :).

AHA! Ważne info- bransoletka jest wykonana ściegiem płaskim herringbone z użyciem koralików dwudziurkowych.

Materiały potrzebne do wykonania bransoletki:

1 pedzel

Karabińczyk – 12mm, u mnie w kolorze złotym

Kółka montażowe – sprężynki 7mm i pojedyncze 5mm

Igła jubilerska – igła BigEye

Nić jubilerska – nić One-G dobrana pod kolor koralików lub przezroczysta nić monofilowa 0,16mm

Koraliki SuperDuo – na bransoletkę z tutorialu zużyjemy dwa opakowania wybranego koloru

Koraliki TOHO – rozmiar 11/0

Jeśli nie czujecie się pewnie z koralikami, proponuje użyć nici monofilowej – bransoletka będzie sztywniejsza, a koraliki będą się łatwiej układały.

Wszystkie materiały potrzebne do wykonania bransoletki znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy służą przede wszystkim inspiracji i nauce techniki. Twoja bransoletka wcale nie musi być identyczna, ba nawet nie musi być niebieska :).

 

Gotowi :)? No to igły w dłoń i zaczynamy :).
Krok 1. Zaczynamy od nawleczenia ok jednego metra nitki i zastopowaniu pierwszego koralika (przewlekamy się przez koralik 2 razy). Naciągamy lekko nić- dzięki temu nie będzie się tak mocno plątać.

2 pedzel

Krok 2. Teraz nawlekamy naprzemiennie koraliki Toho i SuperDuo (SD). Możecie nawlec więcej. Ilość koralików będzie stanowić szerokość bransoletki, ważne by na końcu był SD.

3 pedzel

Krok 3. Przechodzimy przez drugą dziurkę koralika SD ( tego, z którego wychodzi nitka) i zaciągamy nić.

4 pedzel

Krok 4. Nawlekamy na igłę 1 Toho, 1 SD. Taką sekwencję będziemy dodawać podczas tworzenia całej bransoletki.

5pedzel

Krok 5. Dodajemy koraliki, przechodząc igłą przez najbliższy koralik Toho…

6 pedzel

Krok 6. … a następnie przez najbliższy koralik SD (przez pusta dziurkę). Naciągamy nić.

7 pedzel

Krok 7. Ponownie nawlekamy 1 Toho, 1 SD.

8 pedzel

Krok 8. Przechodzimy igłą przez najbliższy koralik Toho.

9 pedzel

Krok 9. Następnie przez najbliższy koralik SD (przez dziurkę bez nitki).

10 pedzel

Krok 10. Powtarzamy krok 7,8 i 9.

11 pedzel

 

12 pedzel
13 pedzel

Krok 11. Powtarzamy krok 7 i 8.

14 pedzel

15 pedzel

Krok 12. Wracamy przez przed chwilą dodany koralik SD –przechodzimy igłą przez jego pustą dziurkę.

16 pedzel

Krok 13. Nawlekamy 1 Toho, 1 SD.
17 pedzel

Krok 14. Przechodzimy przez najbliższy koralik Toho, a następnie przez najbliższy koralik SD z pustą dziurką.

18 pedzel

Krok 15. Powtarzamy kroki 13 i 14 do końca rzędu.

19 pedzel

20 pedzel
21 pedzel

Krok 16. Wracamy przez koralik SuperDuo, tak jak na zdjęciu.

22 pedzel

Krok 17. Powtarzamy kroki 13 i 14 do końca rzędu, a następnie ( tak jak w kroku 12 lub 16 ) wracamy przez koralik SD. W ten sposób pleciemy bransoletkę, aż osiągnie określoną przez na długość ( u mnie 15cm).

23 pedzel

24 pedzel

25 pedzel

26 pedzel

27 pedzel

28 pedzel

Krok 18. W międzyczasie może skończyć się nić. Zostawiamy w miarę długi ogonek i dowiązujemy nową nitkę. Supełek ukrywamy w koralikach (najlepiej w SD, bo wiemy, że drugi raz nie będziemy przez niego przechodzić i nie będzie za ciasno ;-) ).

29 pedzel

30 pedzel

31 pedzel

32 pedzel

Krok 19. Końce nici (tych wymienianych) możemy ukryć w koralikach (przechodząc prze no 2 najbliższe koraliki), a następnie ucinamy. Ważne, żeby nitek nie obcinać od razu po ich dowiązaniu. Dobrze jest najpierw przerobić kilka rzędów.

33 pedzel

34 pedzel

Krok 20. Teraz zajmiemy się montowaniem kółek sprężynek oraz uzupełnianiem boków bransoletki.
Nitka wychodzi z koralika SD, nawlekamy 1 Toho, przechodzimy przez najbliższy koralik Toho, tak jak na zdjęciu.

35 pedzel

Krok 21. Dodajemy kolejny koralik Toho, tym razem przechodząc przez koralik SD, tak jak na zjęciu.

36 pedzel

Krok 22. Dodajemy kolejne koraliki Toho, tak jak na zdjęciach.

37 pedzel

38 pedzel

Krok 23. Nawlekamy 5 Toho i sprężynkę.

39 pedzel

Krok 24. Zataczamy igłą koło, przechodząc przez 3 koraliki Toho oraz prze SD (ten z którego wychodzi nić).

40 pedzel

Krok 25. Przechodzimy przez wszystkie koraliki (i sprężynkę) jeszcze raz, naciągając nitkę.

41 pedzel

42 pedzel

Krok 26. Dodajemy po jednym koraliku Toho tak jak w kroku 22, 23.

43 pedzel

Krok 27. Dodajemy 1 koralik Toho i przechodzimy przez 11/0 i przez SD.

45 pedzel

46 pedzel

Krok 28. Brzeg bransoletki uzupełniamy nawlekając 2 Toho i przechodząc przez SuperDuo, tak jak na zdjęciach

47 pedzel

48 pedzel

Krok 29. Po wypełnieniu jednego boku, przechodzimy do montowania koralików od strony zapięcia. Nawlekamy 1 Toho i przechodzimy przez koralik 11/0 i SD.

49 pedzel

Krok 30. Dodajemy po jednym koraliki Toho, tak jak w krokach 20 i 21.

50 pedzel

51 pedzel

Krok 31. Dodajemy 1 koralik Toho, przechodząc przez 11/0.

52 pedzel

Krok 32. Nawlekamy 6 koralików Toho i sprężynkę. Zataczamy nitką podwójne koło, przechodząc przez wszystkie koraliki jeszcze raz, tak jak na zdjęciach.

53 pedzel

54 pedzel

55 pedzel

56 pedzel

57 pedzel

58 pedzel

Krok 33. Tym razem nitka musi wychodzić z pierwszego koralika dodanego w kroku 32.

59 pdzel'

Krok 34. Przechodzimy samą nitka przez SD.

60 pedzel

Krok 35. Dodajemy po jednym koraliku tak jak w krokach 22, 23.

61 pedzel

62 pedzel

Krok 36. Przechodzimy samą nitką przez SD.

63 pedzel

Krok 37. Uzupełniamy brzeg, tak jak w kroku 28 (dodajemy 2 Toho pomiędzy SD).

64 pedzel

Krok 38. Po uzupełnieniu całego brzegu koralikami, pozostaje nam zabezpieczyć i schować koniec nitki.
Przechodząc pod nitką na której jest SD, tworzymy pętelkę. Przechodzimy przez pętle, zaciskając supełek.

65 pedzel

66 pedzel

67 pedzel

Krok 39. Koniec nitki przeciągamy przez kilka najbliższych koralików. Nadmiar ucinamy.

68 pedzel

69 pedzel

Krok 40. Podobnie robimy z początkiem nitki, z tym że najpierw odplątujemy nitkę (koralik stopujący).

70 pedzel

71 pedzel

Krok 41. Na kółku zawieszamy karabińczyk i montujemy na wybranej sprężynce.

72 pedzel

Bransoletka gotowa :).
Bardzo jestem ciekawa Waszych „parkietowych” bransoletek. Nie zapomnijcie się pochwalić. Powodzenia!

73 pedzel

74 pedzel

Paula Banaszak – aktualnie przede wszystkim żona i mama energicznej dziewczynki, z rękodziełem ma do czynienia praktycznie od zawsze. Koralikowaniem zainteresowała się 3 lata temu, zaczynając od sznurów szydełkowo-koralikowych. Kocha robić to co robi i lubi zarażać innych swoją miłością do koralików. Więcej prac Pauli znajdziecie na jej blogu oraz na profilu na facebooku.

Artykuł Jak zrobić bransoletkę z superduo? Ścieg płaski herringbone pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Jak zrobić naszyjnik i kolczyki z kryształkami rivoli? Kurs tworzenia biżuterii

$
0
0
jak zrobić naszyjnik z rivoli

Dziś kurs tworzenia biżuterii, który szczególnie spodoba się fankom eleganckich błyskotek. Jeśli lubicie czasem założyć coś mocno połyskującego czy to w świetle słońca, czy lamp, ten kurs na pewno Wam się spodoba. W kursie pokażemy  jak opleść rivoli w bardzo prosty, ale efektowny sposób. Efektem kursu będzie piękny naszyjnik z chwostem i pasujące do niego kolczyki.

Oto niezbędne materiały:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Koraliki TOHO – w rozmiarze 11/0, 15/0 (ja wybrałam w kolorze OPAQUE JET) i 6/0 u mnie w kolorze SILVER-LINED / GRAY

Kryształki CrystaLove – rondelle / 6x8mm – ja postawiłam na kolor oksydowany srebrny lustrzany – będzie nam potrzebne 10 sztuk

Koraliki SuperDuo – paczuszka. Do kursu wykorzystałam również kolor OPAQUE JET

Chwost – z nici wiskozowych – długość 70mm

Krawatka – może być ze stali nierdzewnej, zaciskana w rozmarze 10×5.5×7.5mm

Kółka montażowe – pojedyncze otwarte – 8mm

Kryształek rivoli – BONNY™ 12mm w kolorze crystal

Łańcuszek do biżuterii – lub sznurek czy rzemień – to od Was zależy na czym zawiesicie wisior

Nić jubilerska – One-G w kolorze dopasowanym do koralików. Będziemy potrzebować około metra, najlepiej z zapasem

Igła jubilerska – cieniutka, taka, która przejdzie przez koraliki 15/0

Nożyczki i opcjonalnie – okulary ;)
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania naszyjnika znajdziecie tutaj. Pamiętajcie, że to moja wersja kolorystyczna. Wy mieszajcie do woli. Nigdy nie bójcie się eksperymentów. :) I do dzieła!

1. Nawlekamy na nitkę 10 koralików SUPERDUO, na przemian z koralikami TOHO 11/0 (10 szt).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2. Ja jestem za ułatwianiem sobie pracy. ;) Nie lubię jak mi się wszystko “rusza”, więc zawsze zawiązuję sobie podwójnie nitkę tak aby powstała mi pętelka z koralików.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
3. Teraz przechodzę nitką jeszcze raz przez wszystkie koraliki, tak żeby usztywnić nasze “ubranko” dla BONNY.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
4. Zatrzymujemy się za jednym z koralików SUPERDUO i przenosimy się do górnej dziurki koralika.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
5. Między koraliki Super Duo będziemy dodawać koraliki Toho 6/0.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
6. Przyszła kolej na drugą “warstwę” SUPER DUO. Między Toho 6/0 dodajemy kolejno koraliki SUPERDUO mocniej całość naciągając. Można jeszcze raz przeprowadzić nitkę w koło, wtedy praca będzie bardziej stabilna.

jak opleść rivoli

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

7. Przechodzimy teraz do zewnętrznej dziurki koralików Super Duo.

jak opleść rivoli
8. Między koralki SuperDuo wplatamy koraliki Toho 11/0. Gdy już mamy wszystkie 11/0 na miejscu do środka naszej robótki wkładamy kryształek BONNY i zaciągamy mocniej nitkę, i przechodzimy jeszcze raz nitką w koło przez SD i Toho 11/0. Nasz kryształek jest już “ubrany”. Teraz będziemy go ozdabiać i nadawać formę wisiora.

jak opleść rivoli

jak opleść rivoli

jak opleść rivoli

 

jak opleść rivoli

9. Tak jak to jest pokazane na zdjęciu – przenosimy się z wewnętrznej teraz dziurki SD do zewnętrznej.

jak opleść rivoli

10. I przechodzimy dalej nitką przez koralik Toho 6/0

jak opleść rivoli

jak opleść rivoli
11. Nawlekamy teraz dwa koraliki 15/0 i jeden SuperDuo, tak aby SD był między Toho. :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

12. Musimy uważać żeby malutkie Toho 15/0 nie wpadły nam w koralik 6/0. Chcemy żeby powstały nam wierzchołki jak na zdjęciu. :)

jak opleść rivoli

jak opleść rivoli

13. Będziemy się znowu przenosić z wewnętrznej dziurki SD do zewnętrznej.

jak opleść rivoli

jak opleść rivoli

14. Między koraliki Super Duo będziemy dodawać teraz nasze piękne i błyszczące CrystalLove.

jak opleść rivoli

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

jak opleść rivoli

15. … a między CrystaLove dajemy koraliki Toho 6/0. W ten oto dosyć szybki sposób mamy już gotową naszą zawieszkę. Jeszcze tylko parę kroków i będzie gotowa do noszenia.

jak opleść rivoli

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
16. Zakładamy krawatkę. By to zrobić, nasza nitka musi wychodzić z koralika Toho 6/0. Nawlekamy na nitkę 13 koralików Toho 15/0 i krawatkę. Wbijamy się w koraliki Toho 6/0 tworząc pętelkę. Mocno ją zaciskamy i przepuszczamy raz jeszcze przez nią nitkę. Reszty nici nie ucinamy ale przechodzimy po obwodzie wisiora (przez SD i Toho 6/0) jeszcze dwa razy. Teraz możemy pozbyć się nadmiaru nici. :)

jak opleść rivoli

jak zrobić naszyjnik z rivoli

jak zrobić naszyjnik z rivoli
17. Czas na chwost . :)

jak zrobić naszyjnik z rivoli

18. Odginamy nasze kółeczko i przekładamy przez środek główki chwosta.
Można chwost wkleić do końcówki i dopiero wtedy zawiesić na kółeczko, a można też zrobić mu “czapeczkę” z koralików – ooo taką: czapeczka z koralików – kurs. Można też chwost ubrać w opaskę z peyote. To od Was zależy na które rozwiązanie się zdecydujecie.

jak zrobić naszyjnik z rivoli

19. Kółeczko wkładamy w koralik Toho 6/0 . Zamykamy i mamy wisior z chwostem GOTOWY! :)

jak zrobić naszyjnik z rivoli

jak zrobić naszyjnik z rivoli


jak zrobić naszyjnik z rivoliOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wykonując wszystkie kroki do punktu 10 możemy zrobić piękne kolczyki. :) Wystarczy trochę wyobraźni by w dowolny sposób je ozdabiać. Ja wam pokażę w bonusie, jak zrobić kolczyki z koralików i kryształków, w możliwie najprostszy sposób.
A więc wykonujemy punkty od 1 do 10. :)
Mamy? Prawda, że całkiem szybko można tym sposobem oprawić rivoli?
Więc teraz:
1. Wystarczy, że między koraliki Toho 6/0 dodamy po trzy koralki 11/0, które utworzą nam piękne “ząbki”. :)

jak zrobić kolczyki

jak zrobić kolczyki

2. Żeby dodać bigle wychodzimy z wierzchołka naszego jednego “ząbka”. Nawlekamy 5 koralików Toho 11/0, bigiel ze stali chirurgicznej i wchodzimy w wierzchołek “ząbka” obok. :)

jak zrobić kolczyki
3. Żeby ładnie się nam koraliki układały możemy jeszcze raz przejść nitką wkoło kolczyka, ale pomijając środkowe Toho z naszych ząbków.

jak zrobić kolczyki

jak zrobić kolczyki

4. I mamy kolczyki do kompletu. :) Można podwiesić do nich chwost, kamień kroplę – co tylko chcecie. :)

jak zrobić kolczyki

Czekam na efekty waszej pracy. Korzystając z tej metody oplatania rivoli można tworzyć niesamowite cuda. Mam nadzieję, że polubicie ją tak samo jak ja. Pozdrawiam! Przyjemnego HANDMADE! :D MONIKA :)

Monika Wojdyła – mama dwójki chłopaków, całkowicie  uzależniona od koralików. Ma głowę pełną pomysłów i koralikuje nawet przez sen. Rano wszystko przenosi na papier i zabiera się do pracy. Lubi wyzwania dlatego wciąż stara się uczyć czegoś nowego. Chłopaki dzielnie mamę wspierają, mają już nawet na swoim koncie kilka fajnych projektów :). Więcej prac Moniki możecie zobaczyć na jej stronie na fb.

Artykuł Jak zrobić naszyjnik i kolczyki z kryształkami rivoli? Kurs tworzenia biżuterii pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Jak zrobić kolczyki koła? Makrama krok po kroku

$
0
0
jak zrobić koloczyki koła

Duże, kolorowe kolczyki to bardzo modny dodatek, szczególnie wiosną i latem! Jeśli należysz do odważnych kobiet lubujących się w mocno zaakcentowanych dodatkach, ten kurs DIY jest dla Ciebie :). Wajzerka przygotowała video kurs tworzenia biżuterii, w którym pokaże jak zrobić kolczyki koła samodzielnie, wykorzystując proste sploty makramowe.

 

 

Materiały potrzebne do wykonania kolczyków:

Drut pamięciowy – na parę kolczyków, będziemy potrzebować dwie obręcze drutu 55mm. Drut posłuży nam za bazę kolczyka

Sznurek jubilerski – sznurek bawełniany 1mm lub sznurek do makramy 1mm

Bigle do kolczyków – bigle klasyczne lub angielskie

Kółeczka montażowe – kółka 5mm potrzebne do zamontowania bigli

Klej jubilerski – klej magic posłuży nam do zabezpieczenia supełków i końcówek sznurka. Jeśli zamiast bawełnianego sznurka użyjesz sznurka nylonowego do makramy, zamiast kleju, potrzebna Ci będzie zapalniczka

Narzędzia jubilerskie – przydadzą Ci się szczypce ucinające i z okrągłymi końcówkami, nożyczki i szczypce z płaskimi noskami

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kolczyków znajdziecie tutaj. Pamiętajcie, że nasze kursy służą głównie inspiracji i nauce techniki. W swoich kolczykach, skomponować możecie dowolne kolory sznurków, uzyskując zupełnie inny efekt :). 

A (136)r1małe

 

makrama krok po kroku
kolka blue&black pedzel kolka blue&black& white pedzel
kolka kolorowe pedzel

Czerwono-czarne kolczyki Agnieszka wykonała tą samą techniką. Sposób zaplatania jest taki sam, z tą różnicą, że sznurki przeplatamy podwójnie, a końcówki sznurków i druta wklejamy w końcówki :).

jak zrobić kolczyki koła

Koniecznie dajcie znać jak Wam się podobał kurs ;). Czekamy na Wasze wersje makramowych kolczyków!

Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.

Artykuł Jak zrobić kolczyki koła? Makrama krok po kroku pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Jak zrobić naszyjnik – kocią łapkę z koralików TOHO? Kurs haftu koralikowego

$
0
0
Jak zrobić naszyjnik - kocią łapkę z koralików TOHO? Kurs haftu koralikowego

Haft koralikowy to jedna z tych technik, w których, kiedy już opanujecie podstawy, to jedyne co Was ogranicza to wyobraźnia ;). Przygotowałam dla Was dzisiaj kurs wideo, w którym pokażę krok po kroku, jak zrobić naszyjnik – kocią łapkę z koralików TOHO. To podstawowy kurs haftu koralikowego, który pozwoli Wam tworzyć własne, niepowtarzalne projekty. Do działa!

Materiały:

Wszystkie materiały, potrzebne do wykonania naszyjnika znajdziecie tutaj. Pamiętajcie jednak, że kurs ma na celu głównie naukę techniki i inspirację, dlatego nie przejmujcie się, jeśli zabraknie jakiegoś koloru – eksperymentujcie ;)

 

 

Jak zrobić naszyjnik - kocią łapkę z koralików TOHO? Kurs haftu koralikowego

 

Jak zrobić naszyjnik - kocią łapkę z koralików TOHO? Kurs haftu koralikowego

 

 

Dajcie znać jak się podoba i koniecznie pochwalcie się swoimi wersjami naszyjnika ;).

 

Mada Miotk. Studentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku lub instagramie.

Artykuł Jak zrobić naszyjnik – kocią łapkę z koralików TOHO? Kurs haftu koralikowego pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Jak zrobić naszyjnik z koralików krok po kroku – naszyjnik DIY

$
0
0
jak zrobić naszyjnik z koralików

Razem z Wajzerką zapraszamy Was na video kurs tworzenia biżuterii, w którym zobaczycie jak zrobić naszyjnik z koralików krok po kroku. Naszyjnik DIY z koralików w różnym rozmiarze bardzo efektownie prezentuje się na szyi. Dzięki regulowanemu zapięciu, możemy dopasować jego długość np. do dekoltu bluzki czy sukienki. Co ważne, z wykonaniem naszyjnika poradzą sobie nawet osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ręcznie robioną biżuterią :).

Aga swój naszyjnik wykonała z koralików Seastar satin w bardzo stonowanych kolorach. Dzięki temu naszyjnik świetnie komponuje sie zarówno z codziennymi stylizajcami, jak i tymi bardziej oficjalnymi. Jeśli lubisz odważne dodatki, możesz spróbować stworzyć taki naszyjnik z miksu koralików o kontrastujących kolorach.

 

Podczas tworzenia naszyjnika zwróć szczególną uwagę na:

  • delikatne formowanie haczyków, tak by szpilki się nie deformowały
  • szpilkę chwytamy szczypcami zawsze w tej samej odległości od czubków nosków szczypiec, dzięki temu wielkość haczyka zawsze będzie taka sama
  • najwięcej koralików 10mm umieszczamy na środku naszyjnika. Dzięki temu naszyjnik delikatnie zwęża się na boki
  • między duże koraliki montujemy mniejsze
  • ilość koralików  użytych w projekcie zależy od Ciebie. Jeśli preferujesz prostsze i mniej bogate formy, możesz użyć mniejszej ilości koralików

 

 

Materiały potrzebne do wykonania naszyjnika:

Koraliki – Wajzerka wybrała do swojego projektu koraliki Seastar Satin wielkości 6, 8 i 10mm

Łańcuszek jubilerski – pancerka o dość dużych oczkach np. 6x4mm

Karabińczyk – najwygodniejszy będzie karabińczyk o wielkości 16mm

Kółka montażowe – 6mm,  2 kółeczka przydadzą nam się do zamontowania zapięcia, a z 10-15 do zrobienia łańcuszka regulującego długość naszyjnika

Zawieszka – mała zawieszka stanowi dodatkową (ale oczywiście nieobowiązkową) ozdobę naszyjnika

Kulki jubilerskie – wielkości ok 3mm

Szpilki jubilerskie – szpilki gwoździe

Narzędzia jubilerskie – szczypce tnące, bociany i szczypce płaskie. Narzędzia są niezbędne do przycięcia szpilek i formowania haczyków :)

 

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania naszyjnika znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy tworzenia biżuterii służą głównie inspiracji i nauce techniki. Tego typu naszyjnik wykonać możesz z dowolnych koralików :).

 

jak zrobić naszyjnik z koralików

naszyjnik diy

Dzięki łańcuszkowi regulacyjnemu, długość naszyjnika możemy dowolnie regulować i dopasować go do rodzaju dekoltu czy stylizacji :).

kurs tworzenia biżuterii

naszyjnik satynowe seastar7a pedzel

Jak Wam się podobał kurs? Mamy nadzieję, że pokusicie się o wykonanie własnej wersji naszyjnika :). Koniecznie pokażcie nam efekty swojej pracy!

Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.

Artykuł Jak zrobić naszyjnik z koralików krok po kroku – naszyjnik DIY pochodzi z serwisu Pasart Blog.

5 pomysłów na biżuterię ślubną i nie tylko. Ślubne inspiracje DIY

$
0
0
5 pomysłów na biżuterię ślubną i nie tylko. Ślubne inspiracje DIY

Sezon ślubny trwa w najlepsze, a to oznacza trudne, biżuteryjne wybory nie tylko dla panny młodej, ale także dla weselnych gości – dobranie odpowiedniej biżuterii do sukienki może być nie lada wyzwaniem. Dla tych, którzy preferują raczej proste i minimalistyczne ozdoby, przygotowałam dzisiaj ślubne inspiracje DIY, czyli 5 pomysłów na biżuterię ślubną, którą wykonacie całkowicie własnoręcznie. Zapraszam!

Materiały, potrzebne do wykonania wszystkich poniższych naszyjników, kolczyków i bransoletek znajdziecie tutaj. Dokładna lista produktów znajduje się też pod każdym zdjęciem. Nie przejmujcie się, jeśli zabraknie konkretnego produktu czy koloru koralików – z pewnością znajdziecie własne połączenia ;).

 

1. Jak zrobić naszyjnik z perełkami i kółeczkami?

5 pomysłów na biżuterię ślubną i nie tylko. Ślubne inspiracje DIY

Materiały:

Wyjątkowo efektowny i troszkę chaotyczny naszyjnik, którego zrobienie wcale nie jest tak trudne, jak się wydaje. Wystarczy, że koraliki SeaStar™ doczepimy do dużych kółeczek za pomocą szpilek-haczyków i połączymy ze sobą, używając drobnych kółeczek 4mm, tworząc koralikowo-kółeczkową siateczkę. Później do całości wystarczy dołączyć łańcuszek ze stali nierdzewnej, urozmaicając go co jakiś czas kolejnymi zakółeczkowanymi koralikami i zakończyć karabińczykiem. Ja dodałam jeszcze na końcu kilka centymetrów łańcuszka regulacyjnego, stworzonego z czteromilimetrowych kółeczek, żeby naszyjnik było łatwiej dopasować do dekoltu.

 

2. Jak zrobić kolczyki gronka?

5 pomysłów na biżuterię ślubną i nie tylko. Ślubne inspiracje DIY

Kto by pomyślał, że kilka satynowych perełek na łańcuszku może mieć tyle uroku! ;) Żeby wykonać takie kolczyki, musimy najpierw odciąć ok 3,5 cm łańcuszka i doczepić go do bigli. Później wystarczy na szpilki-gwoździe nawlec po jednej metalowej kuleczce 2,4 mm i koraliku 6 lub 4 mm, zawinąć na na nich oczko i doczepić do łańcuszka. Ot, cała filozofia. Ilość koralików zależy całkowicie od Waszych upodobań – przy mniejszej ilości kolczyki będą lżejsze i delikatniejsze, ale będzie widać spod nich łańcuszek. Jeśli chcecie, żeby kolczyki były pełniejsze i bardziej okazałe, możecie użyć też większych koralików, pamiętajcie tylko, że szklane koraliki są stosunkowo ciężkie, więc kolczyki też wraz z wzrastającą ilością koralików będą bardziej obciążać ucho.

 

3. Jak zrobić naszyjnik z łącznikiem Glamm™?

5 pomysłów na biżuterię ślubną i nie tylko. Ślubne inspiracje DIY

Asymetryczny naszyjnik z satynowych perełek na pewno wzbudzi zainteresowanie swoją nietypową formą – nie tylko na szyi panny młodej! Żeby stworzyć biżuterię tego typu, będziemy musieli połączyć ze sobą koraliki SeaStar™, używając szpilek-haczyków. Lewa strona naszyjnika składa się z 22 koralików 8 mm, zakończonych karabińczykiem z jednej strony, a koralikiem na szpilce-gwoździu z drugiej. Po prawej natomiast mamy 12 koralików 8 mm, dwa koraliki 4 mm, łącznik Glamm™, kolejne dwa koraliki 4 mm i cztery kawałki łańcuszka o długości ok. 5 cm. Łańcuszki łączą się z kolejnymi szpilkami pomiędzy końcowymi koralikami z prawej strony, spajając naszyjnik w całość. Brzmi to może skomplikowanie, ale jest naprawdę łatwe, w razie wątpliwości wystarczy spojrzeć na zdjęcia ;).

 

4. Jak zrobić przeplataną bransoletkę?

5 pomysłów na biżuterię ślubną i nie tylko. Ślubne inspiracje DIY

Pleciona bransoletka z koralików SeaStar™ to kolejny z tych dodatków, które mogą wykonać nawet osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rękodziełem. Wystarczy odciąć dwa kawałki linki jubilerskiej o długości mniej więcej 30 cm każdy i połączyć je łapaczką. Teraz na obie linki nawlekamy jedną kulkę 6 mm, a dalej na jedną linkę 4 koraliki 8 mm, a na drugą 6 koralików 6 mm i ponownie jedną diamentową kulkę na obie linki. Kontynuujemy w ten sam sposób, pilnując, żeby większe koraliki znajdowały się raz na dolnej, a raz na górnej lince aż do osiągnięcia odpowiadającej nam długości. Obie linki zakańczamy łapaczkami i dołączamy kółeczka montażowe i karabińczyk. I już. Prawda, że proste? ;)

 

5. Jak zrobić naszyjnik z muszli?

5 pomysłów na biżuterię ślubną i nie tylko. Ślubne inspiracje DIY

5 pomysłów na biżuterię ślubną i nie tylko. Ślubne inspiracje DIY

Do tego delikatnego, minimalistycznego naszyjnika wybrałam białe, perłowe muszle w rozmiarze 6mm i łańcuszek ze stali nierdzewnej. Wiodącym elementem z przodu jest duże kółeczko, łączące łańcuszek z przednią, wiszącą częścią, natomiast charakteru całości nadaje długi łańcuszek z tylu, układający się pomiędzy łopatkami. Stworzenie takiej biżuterii nie zajmie wiele czasu – muszle razem z drobnymi metalowymi kuleczkami lub kulkami diamentowymi zaczepiamy na szpilkach i doczepiamy do łańcuszka w takiej konfiguracji, jaka nam odpowiada. Na końcu dołączamy kółeczka montażowe i karabińczyk, a następnie wiszący łańcuszek z tyłu – u mnie ma on ok. 10cm. I minimalistyczny naszyjnik gotowy!

Co sądzicie o takiej biżuterii ślubnej? Dajcie znać w komentarzach! ;)

Mada Miotk. Studentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku lub instagramie.

Artykuł 5 pomysłów na biżuterię ślubną i nie tylko. Ślubne inspiracje DIY pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Jak zrobić kota z koralików? Kurs tworzenia biżuterii

$
0
0
jak zrobić kotka z koralików

Alicja Czapla zaprasza Was na kurs tworzenia biżuterii w którym pokaże jak zrobić kotka z koralików. Kotek wyszedł przeuroczy, dlatego musicie się przygotować na to, że raczej na jednym się nie skończy. Szczególnie, że koci naszyjnik przyciąga spojrzenie koleżanek, które koniecznie chcą przygarnąć takiego samego :). I co tu się dziwić, spójrzcie tylko na te kryształkowe brzuszki! Jesteśmy pewni, że kot z koralików podbije Wasze serca. Do dzieła!

Witajcie :)!
Ostatnio wzięło mnie na tworzenie zwierzątek z koralików, tak też powstał  kurs na kotka. Kotki skradły moje serce i mogę Wam zdradzić, że kocia gromadka się wciąż powiększa. Mam nadzieję, że Wam też się spodobają :)!
Brzuszkiem i główką kotka są oplecione kryształki rivoli. Ja kryształki dawno temu uczyłam się oplatać wg tutorialu Weroniki Kaczor, który znajdziecie tutaj.

Gotowi na kocią przygodę :)?
Na początku musimy przygotować sobie materiały:

SONY DSC
Materiały potrzebne do wykonania kotków:

Kryształki Rivoli – Bonny 1x 12mm i 1x 10mm

Koraliki TOHO – rozmiar 11/0 i 15/0

Kryształki CrystaLove – 2 sztuki w kształcie bicone 3mm

Krawatka do biżuterii – np.taka o wymiarach 11mm x 2mm x 8mm

Łańcuszek – np. ankier 3x2mm.

Karabińczyk – do łańcuszka musimy dobrać klasyczny karabińczyk np. 14mm.

Kółka montażowe – do zamontowania karabińczyka będziemy potrzebować kółka montażowe np. 6-7mm

Igła jubilerska – igła Big Eye

Nić jubilerska – One-G zbliżona kolorem do koralików

Ostre nożyczki

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kotka znajdziesz tutaj. Pamiętajcie, że nasze kursy służą głównie inspiracji i nauce techniki :). To Wy decydujecie jakiego kotka chcecie przygarnąć (a więc i jakich kolorów koralików użyjecie) :). Czarnego, rudego, a może różowego ;)?

Przy oplataniu kryształków musimy pamiętać by mocno zaciągać nici. Jeśli nie będziemy tego robić, oplot może być zbyt luźny i kryształki mogą wypaść.

Wszystko gotowe? Zabieramy się do pracy!
1. Zaczniemy od większego kryształka czyli 12 mm. Nawlekamy na nitkę 32 koraliki w rozmiarze 15.

SONY DSC

2. Przewlekamy przez nie jeszcze raz igłę z nitką.

SONY DSC

3. Tak aby powstało nam kółeczko i zawiązujemy supełek.

SONY DSC
4. Teraz będziemy dodawać co drugi koralik po jednym koraliku Toho 15/0. Nawlekamy jeden koralik i wbijamy igłę w drugi od supełka.

SONY DSC

5. Następnie nawlekamy ponownie jeden koralik Toho 15/0 i wbijamy igłę w czwarty.

SONY DSC

6. Powtarzamy te czynności tak długo, aż zrobimy pełne kółko.

SONY DSC

SONY DSC
7. Wbijamy igłę tak by nitka wychodziła z jednego z koralików, w miejscu gdzie są dwa obok siebie. Tak jak to widać na zdjęciu.

SONY DSC
8. I teraz w miejsca gdzie są przerwy, pomiędzy Toho 15 dodajemy po jednym koraliku Toho 11 do momentu, aż zrobimy całe kółko.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC
9. Przewlekamy nitkę tak by wychodziła z koralika w rozmiarze 11.

SONY DSC

10. Pomiędzy Toho 11/0, dodajemy Toho 15/0, mocno zaciągając nitkę. Nasza praca powinna się trochę uwypuklić.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC
11. Przewlekamy igłę tak by nitka wychodziła z koralika Toho 15/0.

SONY DSC
12. Wkładamy w nasze koraliki kryształek.

SONY DSC
13. Teraz troszkę trudniej  będzie nam dodawać koraliki, bo będziemy musieli pilnować by nam kryształek nie wypadł.
Dalej będziemy dodawać koraliki na tej samej zasadzie czyli znowu w luki pomiędzy Toho 15 które dodaliśmy w poprzednim okrążeniu. Cały czas pamiętamy by mocno naciągać nitkę.

 

SONY DSC

 

SONY DSC
14. Jak już mamy pełne kółeczko…

SONY DSC

15… to znowu dodajemy Toho 15 tak jak to widać na zdjęciach.

SONY DSC

 

SONY DSC

16. I tak do pełnego kółeczka.

SONY DSC
17. W tym momencie mamy już opleciony kryształek. By brzuszek kotka był ładniejszy, zrobimy mu gwiazdkę.
Gwiazdkę można zrobić tylko wtedy gdy oplot kryształka zaczęliśmy od liczby podzielnej przez 4. Czyli w naszym przypadku, jeśli zaczęliśmy od 32, gwiazdka powinna nam wyjść. Przewlekamy igłę tak by nitka wychodziła z Toho 15/0, tak jak to widać na zdjęciu.

SONY DSC
18. Nawlekamy Toho 15 i przewlekamy igłę przez nie jeden, a dwa koraliki, tak jak to jest pokazane na zdjęciu.

SONY DSC

19. Następnie przewlekamy igłę do góry i będziemy dodawać po jednym koraliku Toho 15 w miejscach zaznaczonych czerwonymi kropkami.

SONY DSC

20. I już mamy gotowy brzuszek.

SONY DSC

21. Nitkę przewlekamy na tył pracy, blisko drugiego końca nitki, robimy supełek i ucinamy końce. Ja supełek smaruje jeszcze bezbarwnym lakierem do paznokci by mieć pewność, że się nie rozplącze.
Teraz zrobimy głowę kotka. Będziemy oplatać kryształek 10mm. Zasada jest taka sama, tylko zaczniemy od 26 koralików. By go opleść powtarzamy wszystkie poprzednie kroki, ale UWAGA WAŻNE: po dodaniu koralików Toho 11, dodajemy tylko dwa rzędy koralików Toho 15. Oplot tego kryształka jest ciaśniejszy i jeśli dodamy więcej rzędów to środek pracy będzie falować. Nasze rivoli powinno wyglądać tak.

SONY DSC
22. Przewlekamy igłę tak by wychodziła z koralika Toho 11.

SONY DSC
23. Teraz nawlekamy jeden kryształek bicone i jeden koralik Toho 15/0.

SONY DSC

24. (Zmieniłam tło by było lepiej widać koraliki bicone :) )Następnie wracamy igłą, omijamy Toho 15, przewlekamy nitkę przez bicone i wbijamy igłę w Toho 11/0 tak jak to pokazuję na zdjęciu.

SONY DSC
25. Przewlekamy igłę tak by wychodziła z kolejnego koralika Toho 11/0.

SONY DSC

26. Nawlekamy 5 szt koralików Toho 15/0 i krawatkę.

SONY DSC

27. Przewlekamy igłę z drugiej strony koralika Toho 11/0.

SONY DSC

28. Tak by zrobiło nam się kółeczko. Następnie przewlekany nitkę tak by wychodziła nam z sąsiadującego koralika w rozmiarze 11/0 mocno naciągając nić.

SONY DSC

29. Ponownie nawlekamy kryształek bicone i Toho 15/0.

SONY DSC

30. Przewlekamy igłę tak samo jak przy pierwszym.

SONY DSC

31. I mamy już gotową głowę. Aby przyszyć do niej brzuszek przechodzimy igłą pomiędzy koralikami, tak aby wyszła nam nitka w miejscu widocznym na zdjęciu.

SONY DSC

32. Wbijamy igłę w Toho 11/- z brzuszka kotka.

SONY DSC

33. A następnie znowu w Toho 11/0 z główki, tak jak to pokazuje na zdjęciu.

SONY DSC

34. Mocno naciągamy nici i przez te łączenie kilkakrotnie przewlekamy nić, tak by te dwa elementy były ze sobą mocno zszyte.

SONY DSC
35. Nitkę następnie przewlekamy na tył pracy i ucinamy.
Nasz kotek jest już prawie gotowy. Trzeba mu jeszcze tylko zrobić ogonek. Ogonek zrobimy ściegiem herringbone.
Nawlekamy na nitkę 4 koraliki Toho 11/0.

SONY DSC

36. Przewlekamy przez nie ponownie igłę.

SONY DSC

37. Tak by powstało kółeczko.

SONY DSC

38.Robimy mały supełek. W kolejnym ruchu przewlekamy nić przez dwa koraliki.

SONY DSC

39. Nawlekamy dwa koraliki Toho 11/0 i wbijamy igłę tak jak to widać na zdjęciu.

SONY DSC

40. Nitka powinna wychodzić nam w miejscu widocznym na zdjęciu.

41. Wbijamy igłę w sąsiadujący koralik i przewlekamy ją przez dwa koraliki Toho 11/0.

SONY DSC

42. Znowu nawlekamy dwa koraliki Toho i przewlekamy nitkę przez jeden koralik Toho. Tak jak to widać na zdjęciu.

SONY DSC
43. Powtarzamy poprzednie czynności tak by w sumie było zszytych ze sobą dziesięć koralików w rozmiarze 11/0.

SONY DSC

SONY DSC

44. Teraz nawlekamy jeden koralik Toho 11/0 i jeden Toho 15/0.

SONY DSC

45. Doszywamy je na tej samej zasadzie co poprzednie koraliki. Dzięki temu, że mamy dwa rozmiary koralików Toho nasz ogonek sam się wygnie. Dodajemy takich par ok 8.

SONY DSC

46. Jeśli chcecie dłuższy ogonek możecie dodać ich więcej.
Jeśli mamy już taką długość jaką chcieliśmy, nawlekamy trzy koraliki Toho 15/0  i przyszywamy je na tej samej zasadzie co poprzednie.

SONY DSC

47. Oto nasz wierzchołek ogonka. Przewlekamy nitkę z igłą do dołu ogonka i będziemy go przyszywać do naszego rivoli. Przewlekamy nitkę z ogonka przez koralik Toho 11/0 przy brzuszku kotka. Następnie nawlekamy dwa koraliki Toho 11/0 i przewlekamy nitkę przez koralik przy ogonku kota, tak jak pokazuje to na zdjęciu.

SONY DSC

48. Przeszywamy te dwa elementy kilkakrotnie by były ze sobą mocno zszyte. Nitkę ponownie przewlekamy na tył rivoli  i ucinamy oba końce. Nasz kotek jest gotowy.

kot z koralików

kot z koralików

jak zrobić kota z koralików

jak zrobić kota z koralików

jak zrobić kota z koralików

kot z koralików

jak zrobić kota z koralików
Mam nadzieję, że spodobał Wam się ten kurs, czekam na Wasze wersje kotków. W razie pytań śmiało do mnie piszcie :)!

 

Alicja Czapla – świeżo upieczona mama. Swój czas aktualnie dzieli na synka, dom, fotografię i koraliki.  Biżuterię robi od kilku lat. Na początku były to proste formy typu koralik nawleczony na drucik. Próbowała też filcowania, decopuage i sutaszu, aż w końcu odkryła beading i to on skradł jej serce. Wciąż szuka nowych pomysłów, stara się robić nowe rzeczy i rozwijać się. Więcej prac Alicji możecie znaleźć na jej profilu na facebooku.

Artykuł Jak zrobić kota z koralików? Kurs tworzenia biżuterii pochodzi z serwisu Pasart Blog.


Prawo autorskie w rękodziele, czyli o tym, że plagiat jest karalny.

$
0
0
plagiat

Widzimy nową technikę. Zachwycamy się nią i oglądamy miliony zdjęć w otchłani Internetu. Czy myślimy wtedy o prawach autorskich jakie obowiązują w rękodziele? Czy zamiast tego zapisujemy zdjęcia żeby podpatrzeć wzory i sposób wykonania? Przecież to tylko internet, twórca wrzucający swoje prace musi się liczyć z tym, że ktoś je zobaczy i może się „zainspiruje”. Otóż nie. Twórca i jego prace są chronione, a plagiatowanie jest karalne nie tylko potencjalnym linczem w społeczności, ale także prawnie.

Ale od początku. Internet – to taka studnia bez dna. Niekończące się źródło wiedzy, inspiracji, motywacji i pokazania nam, że skoro inni mogli to my też. Wszystko to, jest jak najbardziej normalne. Problem zaczyna się w momencie, kiedy zachwyci nas coś konkretnego. Konkretny wisior, kolczyki czy wyjątkowy wzór na kapcie z głową kota. Ktoś mógłby pomyśleć gdzie tu problem? Można poćwiczyć, odwzorować i cieszyć się pięknym przedmiotem. A no właśnie nie można. Bo to już podbiega pod kradzież, czyli łamanie praw autorskich.  Tak. W naszej branży obowiązuje to prawo.  Oczywiście nie mówimy tutaj o prostych bransoletkach na gumce, czy kaboszonie obszytym koralikami.  Jednak bardziej skomplikowane, charakterystyczne wzory objęte są ochroną. I warto to wiedzieć. Zarówno jeśli sami takie wytwarzacie jak i wtedy, kiedy coś Was w Internecie zachwyci.  Kiedy ktoś ukradnie Wam rower idziecie na policje, szukacie złodzieja. Dlaczego w momencie kiedy ktoś kradnie Wasze pomysły i wzory mielibyście milczeć i nie reagować?

Nie będę udawać. Z wykształcenia jestem etnologiem i  florystą a nie prawnikiem, dlatego pozwoliłam sobie zaczerpnąć wiedzy od osoby, która poda Wam rzetelne, sprawdzone informacje.

Chciałam Wam przedstawić Magdę Makowską, absolwentkę prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, oraz aktywną rękodzielniczkę prowadzącą fp Supełek – biżuteria sutasz i nie tylko

Justyna: Wiele osób uważa, że w rękodziele pojęcie plagiatu nie istnieje. Jak to jest z prawem autorskim w naszej dziedzinie?

Magda Makowska: Prawo autorskie działa wszędzie tam, gdzie siłą wyobraźni materialnie powstaje coś nowego, kreatywnego, gdzie ma miejsce działalność twórcza, a jej rezultat jest namacalny (choćby w formie narysowanego na kartce projektu). To co przede wszystkim obejmuje prawo autorskie to UTWÓR. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.( art. 1 ust. 1).

Jednak koniecznie musimy zwrócić uwagę, że nie każdy rezultat pracy naszych rąk jest owym utworem. Dzieła proste, rutynowe, wynikające z charakteru materiałów i danego typu prac, znanych wzorów plastycznych, choć potrafią być piękne, nie podlegają ochronie… No bo na ile sposobów można obszyć kaboszon 3 rządkami koralików…

J: Wynika z tego, że plagiat w rękodziele jest możliwy? Jak go charakteryzować? Co to oznacza?

MM: Możliwy i niestety wciąż dość częsty. W samej ustawie definicji czegoś takiego jak plagiat nie ma. To po prostu kradzież dóbr intelektualnych, przede wszystkim przypisanie sobie autorstwa cudzej pracy lub wzoru.

J: Czy możesz nam w takim razie wytłumaczyć konkretniej czym jest plagiat? Kiedy zachodzi?

MM: Trudność w definiowaniu plagiatu wynika np. z tego, że cały dorobek intelektualny i artystyczny ludzkości powstaje w wyniku przetwarzania i rozwijania dorobku poprzedników, zatem informowanie o każdym, nawet najmniejszym zapożyczeniu prowadziłoby do absurdu. Jeśli  chcielibyśmy tak to analizować , to szybko dojdziemy do tego, że nikt nie może tworzyć biżuterii sutaszowej, bo w jakimś stopniu KAŻDA praca, nawet najprostsza będzie wzorowaniem się na pierwszych pracach Dori Csengeri… a może nie? A może jeszcze ktoś wcześniej to wymyślił i rozwijał?

Na dodatek z wielu zapożyczeń nie zdajemy sobie sprawy, a plagiat jest zamierzeniem celowym, absolutnie świadomym i bezczelnym przypisaniem sobie tytułu autora dzieła, z którego powstaniem nie mieliśmy nic wspólnego. Istotą plagiatu jest więc wykorzystanie elementów cudzego utworu w takim stopniu, iż brak jest twórczej działalności plagiatora, a jego praca nie ma przymiotu oryginalności. Do powstanie plagiatu niezbędne jest zapoznanie się przez plagiatora z treścią i formą utworu przejętego do własnej pracy.

W praktyce, aby ustalić stopień podobieństwa prac oraz fakt plagiatu, sądy korzystają z pomocy biegłych – specjalistów w danej dziedzinie. Niekiedy wykorzystuje się tzw. Odbiorcę przeciętnego. Wiadomo, że twórca rzuci okiem i powie „to mój wzór tylko przerobiony”, ale odbiór przeciętnego człowieka czyli potencjalnego klienta może być zupełnie inny i raczej prowadzić do uznania jakiejś pracy za inspirację (np. ja pytam swojego męża). Jak wskazuje się w orzecznictwie sądowym bardzo wysoki stopień podobieństwa, graniczący niemal z identycznością, lub skopiowanie części pracy z punktu widzenia ocen prawnych powoduje uznanie pracy za plagiat.

J: Słyszałam, że wiele osób twierdzi, że jeśli wzór nie jest zastrzeżony, czy opatentowany, to można go skopiować. Jak to wygląda w praktyce?

MM: To dość częsty błąd. Prawo autorskie chroni wzory już od samego ich materialnego powstania. Nic nie trzeba robić, dopełniać żadnych formalności i wynika to wprost z ustawy o prawach autorskich. Prawa autorskie przysługują z automatu tylko dlatego, że coś powstało materialnie. Przecież żaden artysta estradowy nie zastrzega tekstów lub melodii piosenek, ani reżyser filmu, a jednak każdy wie, że i tak mają ochronę.

Osoba która powołując się na taki argument kopiuje naszą pracę popełnia plagiat.

J: A co w przypadku, kiedy wpadnę na taki sam pomysł jak ktoś kiedyś? Przecież to możliwe.

MM: Oczywiście, że to możliwe, a przy tworzeniu w podobnej tematyce i korzystaniu z podobnych materiałów , np. koralików i kryształków, nawet dość częste. Może to oczywiście rodzić konflikty między autorami danych wzorów, ale każdy z autorów ma wtedy prawa do dzieła i nie popełnia plagiatu wobec tego drugiego twórcy.

Bardzo przystępnie i zrozumiale opisał to Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 15 września 1995 r. (I Acr 620/95) – „nie jest plagiatem dzieło, które powstaje w wyniku zupełnie odrębnego, niezależnego procesu twórczego, nawet jeżeli posiada treść i formę bardzo zbliżoną do innego utworu. Możliwe są sytuacje, w których dwóch twórców, niezależnie od siebie, wykorzystuje w utworze ten sam pomysł i opracowuje go przy użyciu bardzo zbliżonych środków artystycznych, zwłaszcza, jeżeli dzieła dotyczą tego samego tematu albo tematów bardzo zbliżonych.”

J: Jak chronić swoje wzory?

MM: Tu niestety nie mam dobrych wiadomości. Choć prawo chroni nasz utwór, choć używamy znaków wodnych, zapisów o zakazie kopiowania, znaków zastrzegających, choćbyśmy zastrzegli nasz wzór jako wzór przemysłowy w urzędzie patentowym, to bez szerokiej świadomości i uczciwości wszystkich rękodzielników niestety plagiaty będą istnieć nadal. Potrzebne jest uświadamianie samych twórców.

J: Co z inspiracją? Czy jeśli zmienię kolory, kamienie itd. To już mogę? Przecież to nie to samo.

MM: Nie tak do końca. Jeśli zmiany nie będą istotne, to nadal będzie plagiat. Tak samo jeśli np. połączymy wiele elementów w jedną całość lub wykorzystamy tylko fragment, ale istotny. Możemy zrobić sobie kolczyki według czyjegoś wzoru, który tylko gdzieś „podpatrzymy”, ot tak – żeby się sprawdzić, schować do szuflady czy nosić samej, ale ich upublicznienie, rozpowszechnienie (najprościej mówiąc – na wstawienie zdjęć do Internetu) wymaga zezwolenia autora i to co do każdego egzemplarza (no chyba, że od razu wyrazi zgodę na nieograniczoną ilość wykonań). Przepisy w takim wypadku chronią twórcę utworu pierwotnego.

J: Jak dochodzić sprawiedliwości, kiedy ktoś ukradł moje zdjęcia lub wzory? I co grozi za takie działanie?

MM: Najlepiej zacząć od wyjaśnień z daną osobą – być może szybko usunie swój błąd i przeprosi. W innym wypadku pozostaje nam niestety droga sądowa.

Z reguły jednak kończy się na komentarzach w Internecie, zszarganej opinii. W przypadku konkursów na  wykluczeniu,  czy usunięciu zdjęcia pracy. Ale to najmniejszy problem. Grożą za to dużo poważniejsze konsekwencje, zwłaszcza, kiedy zaczyna chodzić o pieniądze ze sprzedaży prac, a jako twórcy także powinniśmy swoje prawa znać.

Jeśli doszło do naruszenia, można także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, zajęła się usuwaniem jego skutków, w szczególności aby złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeżeli naruszenie było zawinione (czyli działanie było z rozmysłem, lub z łatwością można było zrobić tak, żeby do złamania praw nie doszło, np. podać autora, zapytać o zgodę), można wystąpić do sądu o zadośćuczynienie (finansowe) za doznaną krzywdę lub zobowiązanie sprawcy, aby uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny (art. 78)

W procesie dotyczącym plagiatu to na powodzie (czyli tym i tak poszkodowanym przez splagiatowanie jego utworu) spoczywa ciężar dowodu, musi on wykazać swe autorstwo względem utworu stanowiącego przedmiot sporu. Jednak za szczególnie rażące łamanie praw autorskich grozi także odpowiedzialność karna! Wymienię tylko kilka najbardziej pasujących w dziedzinie rękodzieła:

Grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności nawet do lat 3 grozi osobie, która:

– przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania (czyli podpisuje się pod cudzą pracą jako jej autor);

– rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania (czyli najpopularniejsza w naszej dziedzinie forma plagiatu, skopiowania wzoru albo podawany już przykład pobierania zdjęć z Internetu i tworzenia z nich kolaży);

A za rozpowszechnianie cudzego utworu w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania bez zgody twórcy albo wbrew jego warunkom grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (do 1 roku jeśli działał nieumyślnie). Jeśli jednak robi się to w celu zarobkowym – kara wzrasta do 3 lat, jeśli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa stałe źródło dochodu – to już tylko pobawienie wolności od 6 miesięcy do 5 lat.

Dziękuję Ci Magda za rozmowę i rozwianie wątpliwości.

Prawo autorskie to temat rzeka. Tą rozmową chciałyśmy zwrócić jednak uwagę na konkretne problemy. Tak – plagiatowanie jest złe. Tak – można mieć z tego powodu nieprzyjemności i nie mówimy tu tylko o zszarganej w środowisku opinii. Tak – możemy się bronić jeśli ktoś ukradnie naszą własność intelektualną. Nie – nie powinniśmy być bierni, kiedy widzimy taką kradzież.

Sama obserwuję jak to działa na co dzień. Zdarza mi się, że dostaję wiadomość ze zdjęciem, a do tego pytanie od klientki: „Szukam takich kolczyków. Za ile je Pani uszyje?” – witki opadają, ale teoretycznie  drogi są dwie. Ta, którą powinniśmy iść –czyli uświadomienie sobie, że to nie jest nasza klientka, ani nasze kolczyki, więc trzeba odesłać do źródła i najlepiej źródło poinformować,  bo to, że my odmówimy jeszcze nic nie znaczy.

Lub droga numer dwa którą odradzam, bo może się kiedyś zemścić, czyli napisać „pewnie że tak, zrobię to.” W tym momencie nie tylko tracimy status autora, projektanta, rękodzielnika. Nie tylko stajemy się odtwórcami i plagiatorami. Ale także zazwyczaj psujemy rynek zaniżając ceny, a to także okropna plaga w hand made.

Jeśli chcemy, żeby szanowali nas klienci musimy zacząć od szanowania siebie nawzajem. Musimy się edukować i wspierać. Dopiero w momencie, kiedy zabraknie przyzwolenia na plagiaty pojawi się możliwość na ich wyeliminowanie. Dlatego, po przeczytaniu tego – może nie zabawnego, ale jakże ważnego tekstu, zastanówcie się jak to wygląda u Was i u Waszych znajomych, którzy też zajmują się rękodziełem. Usiądźcie na chwilkę, pomyślcie. A potem na spokojnie twórzcie dalej. Samodzielnie. Bo tylko to daje 100% zadowolenia, satysfakcji i uśmiech rodziny, przyjaciół i klientów, którzy będą nosić naszą biżuterię.

Pozdrawiam Was serdecznie Justyna z GithagoArt

Artykuł Prawo autorskie w rękodziele, czyli o tym, że plagiat jest karalny. pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Jak zrobić kolczyki w stylu boho? Tworzenie biżuterii krok po kroku

$
0
0
jak zrobić kolczyki w stylu boho

Kolczyki w stylu boho to obowiązkowy dodatek na lato! Dodatek, który z łatwością wykonacie samodzielnie :). A to dzięki Pauli Ziemskiej, która przeprowadzi Was przez tworzenie biżuterii krok po kroku. Paula pokaże Wam jak zrobić kolczyki w najmodniejszych w tym roku odcieniach zieleni. Do dzieła!

Hej Kochani! Tym razem będzie prosto – bez igły i bez nici. Za to wiosennie, zielono i lekko. Przedstawiam prosty sposób na wykonanie kolczyków w stylu boho.

Zaczynamy od przygotowania kolejno wszystkich potrzebnych materiałów:

SONY DSC

Bazy do kolczyków – okrągła baza kolczyka ok 37mm

Rzemienie zamszowe– wielkości 3×1.5mm, w różnych kolorach

Kółka montażowe – 4mm kółeczka będą nam potrzebne do zamontowania sztyftów lub bigli

Łańcuszek – pancerka 2.5 x 2mm

Koraliki TOHO – rozmiar 11/0

Kulki jubilerskie – gładkie kulki np. 6mm. Ważne by otwór miał ok 2mm

Zawieszki – delikatne zawieszki ze stali nierdzewnej stanowią dodatkową ozdobę kolczyków. U nas są to ważki o wymiarach 12mm x 12mm x 1mm

Sztyfty do kolczyków – sztyfty z kulką 4mm + baranki lub bigle

Narzędzia jubilerskie – bociany lub kombinerki, nożyczki

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kolczyków znajdziesz tutaj. Pamiętajcie, że nasze kursy służą głównie inspiracji, a kolory rzemieni czy koralików użytych w kursie są jedynie naszą propozycją. Takie kolczyki mogą się równie fajnie prezentować np. w bardziej stonowanych i klasycznych kolorkach. Zachęcamy Was do eksperymentów :).

Gotowi :)? No to zaczynamy!

1. Paski rzemyków długości 95cm tniemy początkowo na 4 części (na pół i kolejne połówki tak samo).

SONY DSC

2. Następnie na każdym pasku ścinamy końcówki „na skos” – dzięki temu łatwiej nam będzie przepchnąć rzemyki przez kuleczki.

SONY DSC

SONY DSC

3. Teraz będziemy przeciągać rzemyki przez kuleczki i tutaj będzie najcięższa praca. Łapiemy 2 końce rzemyka (już ścięte) i przeciągamy je przez otwór kuleczki.

SONY DSC

4. Podciągamy ją pod samą górę tak by na końcu zostało nam minimalne wejście na bazę kolczyka.

SONY DSC

SONY DSC

5. Nie martwcie się jeżeli w trakcie końcówka rzemyka się zerwie, czy jeżeli mocno zetniecie końce – długość rzemyka przewiduje poprawki, a w ostatniej fazie będziemy i tak go skracać :). Teraz bierzemy się za bazę.

SONY DSC

6. Na kółko nawlekamy ok 28 koralików TOHO 11/0.

SONY DSC

7. Następnie przewlekamy pierwszy rzemyk. Po rzemyku koralik TOHO 11/0 i znowu rzemyk.

SONY DSC

8. Taką sekwencję powtarzamy przez 5 kolorów rzemyka.

SONY DSC

9. Po ostatnim rzemyku ponownie nawlekamy 28 koralików toho 11/0. Ważne jest by na końcówce bazy zostawić ok 5 – 7mm wolnego drucika, który posłuży nam do zabezpieczenia pracy.

SONY DSC

10. Powoli zbliżamy się do końca. Tak jak pisałam – pustą końcówkę bazy przeciągamy przez jej wejście, a nadmiar zaginamy do dołu. Dzięki temu kolczyk nie będzie nam się otwierał.

SONY DSC

SONY DSC

11. Podstawa gotowa, robimy wykończeniówkę :) Z naszego łańcuszka ucinamy 4 kawałki mające ok 2cm. Ważkę nr 1 instalujemy na ogniwkach. Drugą na ogniwku które podpinamy do łańcuszka.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

12. Dodajemy trzecie ogniwko na które zakładamy łańcuszek z ważką, a następnie sam bez żadnej zawieszki.

SONY DSC

13. Teraz zamontujemy ozdoby na bazie kolczyka. Przez otwór u szczytu bazy przechodzimy ogniwkiem i zamykamy je kombinerkami.

SONY DSC

14. Montujemy sztyft (montaż przez ogniwko) i… idziemy po lusterko :)

SONY DSC

15. Przymierzamy kolczyk i weryfikujemy jaką długość rzemyków chcemy uzyskać – dużo jest zależne od długości szyi więc w tym przypadku niech każda z nas dobierze sobie długość indywidualnie.

SONY DSC

16. Gdy już wiemy ile cm nam potrzeba ścinamy rzemyki na równo i ponownie przycinamy końcówki na skos.

SONY DSC

SONY DSC

17. Oczywiście długości nie muszą być od linijki – fajny efekt jest gdy rzemyki są odrobinę pocieniowane :) W każdym bądź razie to już koniec naszej pracy :) Miłego tworzenia!

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Jak Wam się podobał kurs? Czekamy na Wasze wersje boho kolczyków :). Miłej zabawy :).

Paula Ziemska – przygodę z biżuterią zaczynałam jako twórca bransoletek ze sznurków, co jakiś czas próbując uczyć się czegoś innego. Małe koraliki odkryłam gdy chciałam zrobić bransoletkę na szydełku – niestety mój plan się nie powiódł. Obsługa szydełka okazała się całkowitą klapą (do dnia dzisiejszego nie ogarnęłam tematu), za to moim przeznaczeniem okazała się igła. Beading całkowicie zawładnął moim sercem i chociaż po roku nadal uważam się za żółtodzioba próbuję i uczę się dalej :). Efekty mojej pracy możecie zobaczyć na moim profilu na fb.

Artykuł Jak zrobić kolczyki w stylu boho? Tworzenie biżuterii krok po kroku pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

$
0
0
nowy plecione

Lato zbliża się wielkimi krokami, a nie ma niczego lepszego na lato, niż delikatne, pastelowe bransoletki, które pięknie skomponują się z opaloną skórą. Dlatego przygotowałam dla Was dzisiaj kurs, w którym pokażę, jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka w kilka minut, w dodatku bransoletkę tak prostą, że ze zrobieniem jej poradzi sobie nawet osoba bardzo początkująca. Toteż sznurki w dłoń i do roboty – zapraszam na kurs na letnie bransoletki DIY! ;)

Materiały:

mat1

  • Sznurek woskowany 1,5mm w kolorze czarnym.
  • Sznurek powlekany 1,5mm w kolorze brzoskwiniowym.
  • Klej szybkoschnący (np. Patex)
  • Przekładka jubilerska – oponka kłos o średnicy otworu 4mm.
  • Kulki jubilerskie 6mm – musi przejść przez nie sznurek 1,5mm.
  • Coś, co posłuży nam jako miejsce pracy, do którego przymocujemy sznurki – może to być gwóźdź wbity w deskę lub jakaś mata – ja użyłam dysku kumihimo.
  • Ewentualnie może nam się przydać zapalniczka.

Materiały potrzebne do wykonania plecionych bransoletek znajdziesz tutaj. Pamiętaj tylko, że kurs ma na celu głównie inspirację, więc nie przejmuj się, jeśli zabraknie konkretnego koloru – nie bój się eksperymentów ;)

1. Odcinamy kawałek sznurka woskowanego o długości ok. 70cm.

pojedyncza (1)

2. Sznurek składamy na pół i zaczepiamy o coś, co go przytrzyma – ja użyłam w tym celu dysku kumihimo.

pojedyncza (2)

3. Odcinamy ok. 1,5m powlekanego sznurka i przywiązujemy go do obu kawałków woskowanego sznurka w taki sposób, żeby oczko, które powstanie na czarnym sznurku było jak najmniejsze. Będziemy pleść tylko jednym końcem brzoskwiniowego sznurka, więc nie ma potrzeby składania go na pół.

pojedyncza (3)

4. Zaczynamy plecenie. Przechodzimy brzoskwiniowym sznurkiem pod lewym czarnym i nad prawym.

pojedyncza (4)

5. Zaciskamy i przechodzimy pod prawym sznurkiem i nad lewym.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

6. Zaciskamy sznurki i powtarzamy: przechodzimy pod lewym sznurkiem i nad prawym.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

7. I z powrotem pod prawym i nad lewym.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

8. Powtarzamy te kroki, od czasu do czasu przesuwając sploty do góry, żeby ładnie do siebie przylegały. Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

9. Kontynuujemy aż do momentu, kiedy uzyskamy długość nieco mniejszą niż obwód nadgarstka osoby, która będzie bransoletkę nosić.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

10. Po osiągnięciu odpowiedniej długości wiążemy supełek, podklejamy go odrobinę klejem szybkoschnącym i odcinamy końcówkę.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

11. Ten sam proces powtarzamy z drugiej strony.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

12. Na luźne końcówki sznurka nawlekamy przekładkę.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

13. Przechodzimy przez sznurkowe “oczko” z drugiej strony bransoletki.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

14. I z powrotem przez przekładkę.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

15. Na końce sznurka nawlekamy metalowe kuleczki i za nimi wiążemy supełki.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

16. Supełki też podklejamy odrobiną kleju i odcinamy nadmiar sznurka.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

17. Tak wygląda gotowa bransoletka. Dzięki przekładce można ją wygodnie regulować.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

Podobne bransoletki można wykonać w innych kolorach, mocniej lub słabiej ścieśniając sploty lub też, jak w przypadku kremowej bransoletki – użyć jako bazy sznurka powlekanego – bransoletka będzie wtedy nieco cieńsza.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

 

Jak zrobić plecioną bransoletkę w innej wersji?

Na tej samej zasadzie możemy też wypleść szersze bransoletki – pokaże Wam jak zrobić bransoletkę na trzech sznurkach.

Będziemy potrzebować:

mat 2

 

1. Odcinamy trzy kawałki sznurka długości ok. 30cm i montujemy sznurki na dysku kumihimo.

podwójna (1)

2. Na wszystkich sznurkach wiążemy kawałek sznurka powlekanego o długości ok. 1,5m.

podwójna (2)

3. Fioletowym sznurkiem przechodzimy pod prawym sznurkiem, nad środkowym i pod lewym.

podwójna (3)

4. Zaciskamy sznurek.

podwójna (4)

5. I przechodzimy w drugą stronę – nad lewym sznurkiem, pod środkowym i nad prawym.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

6. I z powrotem – pod lewym, nad środkowym, pod prawym.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

7. I zawracamy nad prawym, pod środkowym i nad lewym.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

8. Kontynuujemy w ten sam sposób, uważając, żeby ściskać sznurki z taką samą siłą i żeby odstępy między nimi były w miarę równe.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

9. Pleciemy w ten sposób aż do momentu, kiedy bransoletka będzie miała długość, która nam odpowiada – pamiętając o zostawieniu kilku centymetrów na zapięcie ;).

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

10. Kiedy osiągniemy odpowiednią długość, zdejmujemy plecionkę z dysku – w przypadku dłuższych bransoletek bardzo możliwe, że będzie trzeba ściągnąć ją wcześniej.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

11. Końcówkę smarujemy klejem szybkoschnącym i odcinamy odstające końcówki.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

12. Na końcu montujemy końcówki zaciskowe – krokodylki i dołączamy zapięcie – ja użyłam zapięcia typu toggle.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

13. Drugą część zapięcia zaczepiamy na dwóch kółeczkach, żeby łatwiej się zapinało.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

14. Tak prezentuje się gotowa bransoletka.

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

Oczywiście kolorystyka jest zupełnie dowolna ;).

Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY

 

Co sądzicie o takich prostych bransoletkach? Piszcie! ;)

 

Mada Miotk. Studentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku lub instagramie.

Artykuł Jak zrobić plecioną bransoletkę ze sznurka? Kurs na letnie bransoletki DIY pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Jak zrobić bransoletkę z kryształków? Ścieg łańcuszkowy krok po kroku

$
0
0
jak zrobić bransoletkę z kryształków

W tym kursie Agnieszka Wajzer-Nowak pokaże Wam jak zrobić bransoletkę z kryształków, wykorzystując ścieg łańcuszkowy. Bransoletka wygląda trochę jak sieć, w którą zaplątały się pięknie mieniące kryształki. Jest bardzo delikatna, a przy tym modna i kobieca. Z pewnością wpadnie w oko fankom błyskotek :). Do dzieła!

Zora małe - (53)

Kilka wskazówek:

  • kolejność nakładania kryształków jest dowolna, staramy się po prostu równomiernie wymieszać kolory kryształków
  • staramy się łączyć rzędy w różnych miejscach, by uzyskać efekt siatki
  • łączeń powinno być jak najmniej. Staramy się ich mocno nie zaciskać, tak by rządki układały się dość swobodnie
  • by zapięcie toggle łatwiej się zapinało, drążek najlepiej zamontować na dwóch kółeczkach montażowych

 

Materiały potrzebne do wykonania bransoletki:

Kryształki CrystaLove – rondelle 4x6mm – w bransoletce z kursu są to kolory: herbaciany lustrzany, biały transparentny i popielaty transparentny oraz grafitowy

Sznurek jubilerski – sznurek nylonowy 1mm

Kółka montażowe – sześć kółek 5-6mm i dwa 9-10mm

Zapięcie jubilerskie – zapięcie typu toggle

Końcówki do biżuterii – jedna końcówka o otworze 3,5-4mm

Klej jubilerski – klek magic przyda się do zabezpieczenia końcówek sznurków, a mocny poxipol do wklejenia końcówek

Zawieszka – mała zawieszka podczepiona do zapięcia stanowi dodatkową, ale nieobowiązkowoą ozdobę bransoletki

Nić – dowolna nić, najlepiej w kolorze sznurków. Nić posłuży nam do związania końcówek sznurków

Narzędzia jubilerskie – przydadzą Ci się nożyczki i szczypce z płaskimi noskami

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletki znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy służą głównie nauce techniki i inspiracji :). Twoja bransoletka może mieć zupełnie inne kolory, możesz też wykonać ją z większej lub mniejszej ilości sznurków.

ścieg łańcuszkowy

jak zrobić bransoletkę z koralików

 

Koniecznie daj znać jak Ci się podobał kurs :).  Życzymy samych przyjemności przy sznureczkowym zaplataniu i czekamy na Twoją wersję bransoletki :).

Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.

Artykuł Jak zrobić bransoletkę z kryształków? Ścieg łańcuszkowy krok po kroku pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Kurs sutaszu. Jak krok po kroku zrobić wisior soutache

$
0
0
kurs sutaszu

Haft sutasz to praco i czasochłonna technika. Jednak bez wątpienia dzięki niej możemy stworzyć niepowtarzalną biżuterię. Dlatego dzisiaj przygotowałam dla Was kurs sutaszu. Jak krok po kroku zrobić wisior soutache. Mam nadzieję że w bezbolesny sposób stworzymy piękną biżuterię. Ten tutorial nadaje się zarówno dla totalnie początkujących jak i dla tych, którzy już próbowali tej techniki :) Oto moja druga lekcja sutaszu. Zapraszam :)

Na wszelki wypadek jakbyście nie widzieli pierwszego video o sutaszu – możecie go znaleźć pod tym linkiem.

A dzisiaj jakie materiały będą nam potrzebne? Polecam wybór wszystkiego pod preferencje kolorystyczne. Szyje się wtedy o niebo lepiej :)

 

Wszystkie materiały, potrzebne do uszycia wisiora znajdziecie tutaj.  Pamiętajcie jednak, że kurs ma na celu głównie naukę techniki i inspirację, dlatego gdybyście nie znaleźli tych samych kolorów, albo zamiast fire polish będziecie chcieli dać CrystaLove, lub inne małe koraliki to jak najbardziej – kombinujcie :)

p2

Dajcie znać jak Wam poszło :) Wszelkie komentarze mile widziane :)

Pozdrawiam

Justyna z GithagoArt

 

Artykuł Kurs sutaszu. Jak krok po kroku zrobić wisior soutache pochodzi z serwisu Pasart Blog.

Viewing all 422 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>