
Renata Adamczak-Grzyb przygotowała dla Was kurs tworzenia biżuterii, w którym pokaże jak zrobić kulę z koralików. Kryształkowo-koralikowa kulka świetnie wygląda jako wisior, zarówno w wersji solo, jak i w połączeniu z modnym chwostem. Kula wykonana jest techniką podobną do tej, którą wykorzystywaliśmy przy tworzeniu bransoletki Caprice, a więc dzisiaj powinno pójść z górki. Do dzieła :)!
Materiały potrzebne do wykonania kuli:
Żyłka jubilerska – żyłka min. 0.12 lub grubsza. Będziemy potrzebować ok 2 metrów żyłki
Kulka akrylowa -kulka 20mm posłuży nam jako baza naszej kuli caprice. Sprawdzi się tu kulka akrylowa lub drewniana
Kryształki – kształt rondelle 3x4mm 44 sztuki. Kryształki crystalove możecie zastąpić kryształkami Firepolish 4mm
Koraliki TOHO – 8/0 (kolor Inside Color Neon Ice Blue Lined), 11/0 (Inside Color Neon Ice Blue Lined oraz Inside Color Aqua Capri Lined), 15/0 (Inside Color Aqua Capri Lined)
Igła jubilerska – do nawlekania koralików – John James 10/13
Kółeczka montażowe – ok 5mm
Łańcuszek jubilerski – np. pancerka 2x 1,5mm
Karabińczyk -10mm
Krawatka – ok 13x7x4mm
Chwost – długość ok 70mm
Wszystkie materiały potrzebne do wykonania kuli znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy służą głównie nauce techniki. Swoją wersję naszyjnika wykonać możesz w zupełnie innych kolorach czy z innych materiałów. W ręcznym tworzeniu biżuterii, najprzyjemniejsze i najbardziej satysfakcjonujące są własne eksperymenty :).
Gotowe :)? No to zaczynamy!
CZĘŚĆ A: SIATKA
Krok 1. Przygotuj 1 m żyłki (można wykorzystać 2 m w jednym kawałku, ale wówczas jest ryzyko splątania) i igłę. Nawlecz 16 szt. TOHO 11/o, 2 szt. 15/o i 3 szt. 11/o.
Krok 2. Zawróć i wbij igłę w 9ty koralik od końca.
Powstanie pętelka.
Krok 3. Następnie dobierz 5 koralików 11/o, omiń 5 koralików z poprzedniego rzędu i wbij igłę w 6sty.
W tym momencie możesz związać oba końce żyłki na supeł, aby się praca nie rozchodziła.
Krok 4. Nabierz na igłę 2 szt. TOHO 15/o i 3 szt. 11/o, wbij igłę w środkowy koralik z pierwszego „oczka”.
Krok 5. Dobierz 5 szt. TOHO 11/o i wbij igłę w środkowy koralik z drugiego „oczka”. Powtórz ten krok jeszcze raz.
Krok 6. Kontynuuj wykonywanie siatki, aż do uzyskania pożądanej długości (ok. 10 podwójnych rzędów). Pamiętaj, aby na brzegach zawsze były 2 szt. TOHO 15/o (czyli każdy rząd zaczynaj od dwóch 15stek). Pomału siatka zaczyna się zwijać i przybierać kształt kuli.
Siatkę trzeba zakończyć w takim miejscu , aby oba końce żyłki były po przeciwległych stronach.
Krok 7. Łączenie siatki: nabierz na igłę 2 szt. TOHO 15/o i połącz z drugą stroną siatki wbijając się w środkowy koralik „oczka”.
Krok 8. Nabierz tym razem 2 koraliki 11/o i wbij igłę w środek kolejnego „oczka”.
W ten sposób, idąc zygzakiem, łączymy oba końce siatki ze sobą.
Łącząc ostatnie „oczko” dobierz 2 szt. TOHO 15/o i wbij igłę w koralik 11/o po przeciwnej stronie.
W tym momencie kula wygląda tak.
CZĘŚĆ B: NASZYWANIE RONDELLE
Krok 9. Teraz kolejny etap pracy, czyli naszywanie górnej warstwy koralików. Na igłę nawlecz koralikową sekwencję: TOHO 15/o, rondelle, TOHO 15/o i wbij się w następny 11/o z tego rombu.
Powtórz tą czynność 1 raz.
Krok 10. W trzeci, ostatni romb w tym rzędzie naszyj sekwencję: 15/o, 8/o, 15/o. W tym celu nawlecz sekwencję i wbij igłę w TOHO 15/o i 11/o z siatki przechodząc do następnego rzędu.
Krok. 11. W drugim rzędzie powtórz dodawanie sekwencji: najpierw dwa romby z użyciem rondelle.
Potem jeden romb z użyciem TOHO 8/o.
Naszyj w ten sposób całą siatkę.
Wystające końce żyłki można w tym momencie wpleść między koraliki i uciąć. W ten sam sposób można wpleść także nowy odcinek żyłki, jeśli w trakcie pracy skończy się jeden i chcemy dołączyć kolejny.
CZĘŚĆ C: WYPLATANIE WIERZCHOŁKÓW KULI
Krok 12. Aby zakryć wierzchołki kuli należy uzupełnić siatkę koralikami TOHO 15/o. Teraz należy poruszać się po okręgu. Dla ułatwienia okrążenia są ponumerowane.
I okrążenie – składa się z 11stu wypustek, każda z trzech koralików 15/o. Czyli za każdym razem nabieramy 3 koraliki 15/o i wbijamy igłę w co drugi koralik.
I tak 11 razy. Aby przejść do następnego okrążenia należy przeszyć się przez dwa pierwsze koraliki z właśnie wykonanego okrążenia.
W tym momencie kula wygląda tak.
II okrążenie – dodaj po 1 koraliku TOHO 15/o pomiędzy wypustki z I okrążenia.
Na końcu przejdź do następnego okrążenia przekłuwając się w pierwszy koralik dodany w poprzednim okrążeniu. Mocno zaciągnij żyłkę. Na tym etapie kula wygląda następująco.
III okrążenie – dodaj po 1 koraliku TOHO 15/o pomiędzy te koraliki, które były dodane w poprzednim okrążeniu.
Cały czas trzeba mocno zaciągać żyłkę, żeby koraliki dobrze się ułożyły. Przejdź do następnego okrążenia przekłuwając się w pierwszy dodany koralik w poprzednim okrążeniu. Po wykonaniu tego okrążenia kula powinna wyglądać tak.
IV okrążenie – przyszyj po 3 koraliki TOHO 15/o w co drugi koralik z poprzedniego okrążenia.
Przejdź do następnego okrążenia przekłuwając się do środkowego z trzech pierwszych koralików dodanych w poprzednim rzędzie.
W tym momencie kula powinna wyglądać tak.
V okrążenie – przejdź samą żyłką przez wszystkie wierzchołki wypustek (środkowe koraliki) z poprzedniego rzędu i zaciągnij żyłkę.
Przejdź igłą pod siatką koralikową do miejsca, w którym zaczniesz naszywać koraliki na wierzch. To jest jakby trójkątna dziurka utworzona z trzech TOHO 15/o z pierwszego okrążenia.
Wbij igłę w koralik pokazany na zdjęciu.
Łatwo go można odróżnić od pozostałych w tym rzędzie, gdyż inaczej się układa. Dodaj na wierzchu okrążenie z 11stu koralików TOHO 11/o w kolorze pasującym do rondelle za każdym razem wbijając igłę w koralik o takim samym położeniu (pomiędzy wypustkami z trzech 15stek).
Przejdź igłą do miejsca, w którym będzie kolejny rząd TOHO 11/o w kolorze zbliżonym do rondelle.
Przeszyj się igłą w koralik o przeciwnym położeniu (czyli podstawę trójkąta z trzech 15/o).
Podobnie jak poprzednio jest to dziurka utworzona z trzech koralików. Naszyj kolejny rząd, tym razem składający się z 5ciu 11/0.
W tym momencie kula powinna wyglądać tak.
CZĘŚĆ D: MOCOWANIE KRAWATKI/CHWOSTA
W tym momencie należy zamocować koralik, do którego będzie można przymocować krawatkę lub chwost (zależnie od tego czy robimy wierzchołek górny czy dolny). W tym celu przejdź igłą do ostatniego, najmniejszego okrążenia siatki. Nawlecz na igłę 1 rondelle i 1 TOHO 8/o, będą one stanowić zaczep do kółeczka montażowego i chwosta/krawatki.
Wróć igłą tylko przez rondelle, pomijając TOHO 8/o.
Przeszyj się w innym miejscu najmniejszego okrążenia siatki.
i ponownie przejdź przez rondelle.
Wróć igłą przez rondelle.
Trzeba w ten sposób umocować zakończenie w trzech różnych miejscach do siatki, kilkukrotnie przechodząc przez rondelle na szczycie.
Na koniec, jak już uchwyt chwosta/krawatki jest dobrze przytwierdzony, przechodzimy do drugiego wierzchołka kuli i w ten sam sposób go obszywamy. Dla ułatwienia można na drugą stronę przejść przez dziurkę w kuli akrylowej.
Gdy drugi wierzchołek jest już obszyty, uchwyt na chwost/krawatkę już zamocowany, wówczas można zamocować z jednej strony chwost. Należy go wcześniej przygotować. Przez środek główki chwosta trzeba przełożyć kółeczko montażowe i je zacisnąć.
Można dodatkowo ozdobić chwost wykonując ściegiem peyote pasek z koralików.
Gotowy chwost można już przyczepić kółeczkiem montażowym do jednego z wierzchołków kuli.
Na drugim wierzchołku należy zamocować krawatkę.
W tym momencie można przygotować zapięcie do łańcuszka, który będzie nośnikiem naszej kuli. W tym celu przygotuj odpowiadającą Ci długość łańcuszka, przewlecz go przez krawatkę i z jednej strony dołącz kółeczko montażowe i karabińczyk, a z drugiej strony samo kółeczko montażowe.
Brawo! Właśnie zrobiłaś/eś kulę caprice.
Do kompletu możesz zrobić sobie:
- Bransoletkę wg kursu Kasi Janik – Bransoletka Caprice
- Kolczyki wg tutorialu Pauli Banaszak – Kolczyki Caprice
Mamy nadzieję, że nasz kurs tworzenia biżuterii był dla Was przydatny i wiecie już jak zrobić kule z koralików :). Miłego koralikowania!
Renata Adamczak-Grzyb – wiecznie zabiegana, pomiędzy pracą, zajęciami dodatkowymi córek, a domem. W tym całym pośpiechu zawsze jednak znajdę czas na chwilę wyciszenia i relaksu, przy ulubionych koralikach. Koralikuję już od 3 lat, a wszystko zaczęło się od kupionej bransoletki, wykonanej sznurem szydełkowo-koralikowym. Tak mi się spodobał, że postanowiłam sama nauczyć się takie robić. Od tamtego czasu nauczyłam się wielu innych ściegów i technik, i cały czas próbuję uczyć się czegoś nowego, a koraliki wypełniają mi każdą wolną chwilę. Więcej prac Renaty znajdziecie na jej profilu na fb.
Artykuł Jak zrobić kulę z koralików? Kurs tworzenia biżuterii pochodzi z serwisu Pasart Blog.