
Technika kumihimo ma korzenie w tradycyjnej kulturze japońskiej, gdzie za pomocą specjalnych dysków wyplatano piękne jedwabne pasy i sznury. W dzisiejszych czasach piankowych dysków kumihimo używa się najczęściej do tworzenia kolorowych, lekkich naszyjników czy bransoletek ze sznurków. Przygotowałam dla Was dzisiaj kurs, w którym pokażę, jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo z użyciem satynowych sznurków. Zobaczycie, że wyplatanie bransoletek kumihimo to sama przyjemność ;)
Będziemy potrzebować:
- Dysku do kumihimo – klasycznego w rozmiarze 15x15cm, lub w wersji mini 11x11cm.
- Sznurków satynowych 2mm w dwóch kolorach: czerwonym i niebieskim – potrzebne nam będzie ok. 2m z każdego koloru.
- Końcówek do wklejania w rozmiarze 7 lub 8mm – w zależności od tego jak mocno będziecie zaciskać sznurki.
- Zapięcia typu toggle.
- Kółeczek montażowych w rozmiarze 6mm.
- Dwuskładnikowego kleju epoksydowego do wklejenia końcówek.
- Gumek-recepturek lub kawałka sznurka do zabezpieczenia końcówek plecionki.
Wszystkie materiały potrzebne do wykonania bransoletki metodą kumihimo znajdziecie tutaj. Artykuł ma głównie na celu przybliżenie Wam techniki, dobór kolorów czy wzoru zależy całkowicie od Was ;).
1. Odmierzamy po dwa kawałki długości ok. 1 metra z obu kolorów i składamy je na pół. Można zawiązać je na supeł lub przewiązać sznureczkiem czy nitką, lub, jak ja, spiąć gumką-recepturką.
2. Teraz bierzemy dysk do kumihimo i zabieramy się za montowanie w nim sznurków w taki sposób, żeby spięte końcówki sznurków znalazły się z tyłu dysku.
3. Sznurki rozmieszczamy w sposób, który widać na zdjęciu – po jednym z każdej strony kropki na dysku. Ułożenie kolorów w ten sposób pozwoli uzyskać efekt spiralki, na końcu kursu pokażę Wam inne sekwencje. Gotowi? To zaczynamy ;).
Każdy sznurek oznaczyłam numerkiem, dla ułatwienia na zdjęciach możecie też znaleźć niebieskie lub czerwone kropki – oznaczają one sznurek, który był przekładany i miejsce, w którym był wcześniej. Jeśli używam numeru konkretnego miejsca na sznurek, to mam na myśli numer na prawo od nacięcia.
4. Sznurek nr 5 (na dole po lewej) przekładamy na górę tak, żeby znalazł się na lewo od sznurka nr. 1. Wędruje więc z miejsca 17 na miejsce 31 (17 -> 31)
5. Sznurek nr 2 (na górze po prawej) przekładamy na dół w taki sposób,żeby znalazł się po prawej stronie sznurka nr 6 (czyli z miejsca nr 1 na miejsce nr 14 – 1->14). To będzie nasz podstawowy ruch – zawsze będziemy przekładać dolny sznurek z lewej strony na górną lewą stronę, a górny prawy sznurek na dolną prawą stronę.
6. Obracamy dysk o 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara – teraz będziemy przekładać niebieskie sznurki.
7. Sznurek nr 7 przekładamy tak, żeby znalazł się na lewo od sznurka nr 4 (8->23)
8. A sznurek nr 3 umieszczamy na prawo od sznurka nr 8 (25-> 7)
9. I ponownie obracamy dysk o 90 stopni.
10. Teraz sznurek nr 1 musimy przełożyć w taki sposób, żeby znalazł się na lewo od sznurka nr 2 (32 -> 14)
11. A sznurek nr 6 powinien znaleźć się po prawej stronie sznurka nr 5 (16 -> 30).
12. Obracamy dysk i umieszczamy sznurek nr 4 na lewo od sznurka nr 3 (24 -> 6).
13. A sznurek nr 8 na prawo od sznurka nr 7 (8 -> 22). W ten sposób wszystkie sznurki wróciły na swoje miejsca, przesuwając się tylko o kilka miejsc na dysku.
14. Z drugiej strony dysku powinniśmy widzieć tworzący się spiralny wzór.
15. Kontynuujemy w ten sam sposób, aż do osiągnięcia odpowiedniej dla nas długości bransoletki.
16. Jeśli został nam jakiś “zapas” sznurków, to dobrze zrobić kilka centymetrów plecionki więcej, w razie jakby coś się miało rozpleść przy zdejmowaniu.
17. Ostrożnie zdejmujemy bransoletkę z dysku i związujemy na końcu lub spinamy gumką.
18. Obcinamy nadmiar sznurka z obu stron.
19. Sznurek satynowy ładnie się topi, więc można przypalić go nieco zapalniczką. Jeśli użyliście dużych gumek lub sznurków do zabezpieczenia końcówek i musicie je zdjąć przed wklejeniem, to nie zaszkodzi stopić ze sobą sznurków, żeby nie rozplotły chociażby przy wkładaniu do końcówki.
20. Dwuskładnikowy klej epoksydowy mieszamy, nakładamy do końcówek i wklejamy.
21. Doczepiamy kółeczka montażowe i zapięcie – bransoletka gotowa ;)
W zależności od tego jak mocno naciągacie sznurki, bransoletka może wyjść grubsza lub cieńsza.
Zamiast sznurków satynowych możecie też użyć na przykład sznurków powlekanych – te z kolei będą się nieco rozciągać, co pozwala uzyskać inne efekty ;)
A teraz obiecane przykładowe wzory. Wszystkie pochodzą z tej strony, gdzie możecie wygenerować własne sekwencje i układy kolorów.
Ten wzór opiera się na wykorzystaniu ośmiu sznurków w dwóch kolorach, ale możliwości jest o wiele więcej. Niezależnie od ilości sznurków czy kolorów, zasada działania będzie taka sama, dlatego z całego serca zachęcam Was do eksperymentowania ;).
Miłego tworzenia!
Mada Miotk. Studentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku lub instagramie.
Artykuł Jak zrobić bransoletkę na dysku kumihimo? Kurs kumihimo krok po kroku pochodzi z serwisu Pasart Blog.